eur:
409.73
usd:
389.21
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
Nyitókép: Unsplash

Ezeket a szép és hasznos tavaszi virágokat még most, októberben célszerű elültetni

A szakértő szerint már most érdemes elkezdeni a tavaszi virágoskert előkészítését, és elültetni az olyan virágok magjait, mint a facélia, az erdei turbolya és a tavaszi kankalin.

Bizonyos virágok nem csupán szépek, de hasznosak is lehetnek, számíthatunk rájuk az egészségünk támogatásában is - írja az agroinform.hu. A lap három olyan virágos növényt javasol októberi vetésre, amik szépségük mellett a mindennapokban is jól jöhetnek.

Hangsúlyozzák, hogy fontos a vetés előtt a talaj előkészítése: alaposan gyomtalanítsuk, majd a talajt forgassuk át villával, gereblyézzük át, és egyengessük el. Csak ezután jöhetnek a virágmagok.

Facélia

A facélia, vagy más néven a mézontófű a méhek és más beporzó rovarok által igencsak kedvelt évelő, amelyből ráadásul még remek zöldtrágya is készíthető. Szupernövénynek is nevezik, mert olyannyira értékessé vált a gazdák szemében, hogy a vetőmagjának tonnája akár egymillió forintba is kerülhet. A mézontófű kitűnő zöldtrágyaként, hiszen javítja a termőföld minőségét, azonban ezekből az állományokból nem fogható fel mag, ezért sokan vetőmag termesztési céllal kezdtek el foglalkozni vele.

Mindezek mellett a csodás virág a házikertek virágágyásaiban is megállja a helyét. Ez az Észak-Amerikából származó növény 40-90 cm magas, és májustól egészen augusztusig virágzik, így kitűnő mézelő növény. Nem csak szép, de még csak nem is kényes. Bármilyen talaj megfelelő neki, sőt, másodvetésként még a talaj minőségének javítására is használják, hiszen mélyre ható gyökere előkészíti a talajt más növények számára.

A mézontófű méltó nevéhez hiszen a világ egyik legtöbb virágport termelő növénye. Így a méhek is szívesen időznek el a facélia közelében.

Erdei turbolya

Az erdei turbolya a zellerfélék családjába tartozó turbolya nemzetség Magyarországon is őshonos faja. Egész Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában is elterjedt, és Magyarországon is sokfelé előfordul. A Dunántúli- és az Északi-középhegységben valamint a Dunántúlon találkozhatunk vele a leggyakrabban.

60-150 cm magas, olykor kétéves, de általában évelő növény, melynek szétmorzsolva aromás illata van. A virágzata 8-16 sugarú összetett ernyő, a szára alsó része szőrös, míg levelei háromszorosan szárnyaltak. Áprilistól júniusig virágzik. Az erdei turbolya rendszerint saját maga is elszórja a magjait, és ezekről újra kihajt, de nem árt, ha egy kicsit besegítenünk neki, és az általunk kiválasztott területen vetjük el a magjait. De nem csak maga a virág, hanem a hosszú ikerkaszat termése is remek dísze lehet a kertünknek, még télen is.

Tavaszi kankalin

A tavaszi kankalin évelő növény, amely a kert félárnyékos fekvésű helyein is kiválóan érzi magát, így olyan területeket is virágba tud borítani, ahol más virág nem érzi jól magát. A frissen gyűjtött tavaszi kankalin magoknak hideg periódusra van szükségük ahhoz, hogy aztán rendben kicsírázzanak, ezért is szükséges ősszel elvetni a magjait, amikor már kellően hűvös az idő a vetéshez. Így kora tavasszal már gyönyörű kankalinok boríthatják be a kertünket.

A tavaszi kankalin a kankalinfélék család Primula nemzetségének Magyarországon őshonos, évelő, lágy szárú faja. Nem véletlenül kapta nevét sem, mely latinul annyit jelent, hogy "tavasszal az első", hiszen ha ősszel elvetjük magjait, az első tavaszi virágunk lehet, amely kibújik a földből.

Virágai illatosak, aranysárgák és harangformájúak, sokvirágú ernyőt alkotva. A virágok torkában narancsszínű foltok teszik igazán látványossá. Európában, a Kaukázusban és Magyarországon is őshonos. Itthon leginkább erdőkben és lomberdők tisztásain, szegélyein találkozhatunk vele. Ráadásul a tavaszi kankalin nem csak szép, de még az egészségünkre is oda tud figyelni, ugyanis kiváló gyógynövényként is:

  • gyökérzetét és virágát is gyűjtik, mindkettőt szárítva tartósítják,
  • levelei jelentős mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, kiváló expektoráns, görcsös, asztmás köhögésre,
  • elsősorban felső légúti hurutok, asztmatikus, köszvényes és neuralgikus panaszok, idegi eredetű fejfájás esetében és szívgyengeség ellen használják,
  • magas szaponintartalmú gyógynövény, így kiváló nehezen múló köhögés esetén is, amikor a váladék nem akar felszakadni,
  • teaként jól oldja a garatváladékot és könnyíti meg a kiköhögést.
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×