eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
A világ második legnagyobb csiszolatlan gyémántját mutatja egy férfi Botswana fővárosában, Gaboronéban 2024. augusztus 22-én. A 2492 karátos drágakövet a Lucara kanadai bányászati cég speciális röntgentechnikával találta meg a Karowe-bányában. Botswana a világ egyik legnagyobb gyémánttermelője.
Nyitókép: MTI/AP

Ekkora gyémánt nincs, de van - videó

Hatalmas méretű, 2492 karátos nyers gyémántot bányásztak ki a botswanai Karowe bányában - jelentette be a Lucara kanadai gyémántbánya-vállalat, amely újságírók előtt is bemutatta a drágakövet.

Bár nem közöltek részleteket a drágakő minőségéről, a mérete alapján ez lehet a valaha talált második legnagyobb csiszolatlan gyémánt. A rekordot az 1905-ben Dél-Afrikában felfedezett, 3106 karátos Cullinan gyémánt tartja, amelynek darabjai a brit koronaékszereket és a néhai II. Erzsébet királynő személyes ékszereit díszítik.

Botswana a világ egyik legjelentősebb gyémántkitermelője. A Lucara szerint a gyémántbányászatból származó bevételek fontos társadalmi-gazdasági előnyöket nyújtanak a dél-afrikai országnak, ebből finanszírozza a helyi infrastruktúra, valamint az oktatási és az egészségügyi rendszer jelentős részét.

A botswanai kormány éppen a múlt hónapban terjesztett elő egy törvényjavaslatot, amely a Reuters szerint a bányászati engedélyt szerző vállalatokat arra kötelezné, hogy 24%-os részesedést adjanak a helyi cégeknek, amennyiben a kormány nem él részvényvásárlási jogával.

Értéke

Egy 1109 karátos gyémántot, amelyet 2016-ban tártak fel ugyanebben a bányában, 2017-ben 53 millió dollárért vásárolta meg Laurence Graff londoni ékszerész, a Graff Diamonds elnöke.

Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:59
×
×
×
×