eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Kiderült, hány életet menthetnek meg a vezetéstámogató rendszerek

Jelenleg az autók 23 százalékában van valamilyen ADAS-megoldás,

Az vezetéstámogató rendszereket jelölő ADAS viszonylag új elnevezés az autózás történetében. Az University of North Caroline egyetem kutatói készítettek egy modellt, amelynek alapján megbecsülték, miként befolyásolja a vezetéstámogató rendszerek használata a baleseteket – számolt be az új projektről az Automotive News hírportál cikke alapján a totalcar.hu.

A becslést a 2017-től 2019-ig rendelkezésre álló baleseti statisztikai adatok alapján készítették, ezeket korrigálták a járművek számának várható növekedésével. Bizonytalansági tényező volt, hogy az autósok mennyire szabadulnak meg idegenkedésüktől a viszonylag új technikával szemben. Így a jelentés számai elég nagy bizonytalanságot tartalmaznak.

A nagyságrendben azonban vélhetően nem tévednek:

a következő három évtizedben 250 ezer halálos baleset kerülhető el az biztonsági rendszereknek köszönhetően.

Az automatikus fékező rendszerek és a vakfoltokra figyelmeztető jelzés segítségével 37 millió baleset és 14 millió sérülés úszható meg 2021 és 2050 között. David Yang, az AAA igazgatója szerint ez azt jelenti, hogy a vezetéstámogató rendszerek gyökeresen átalakíthatják az utak közlekedésbiztonságát.

Az amerikai Közlekedésbiztonsági Biztosító Intézet becslésével is összhangban vannak az adatok: az automatikus fékezés szerintük 56 százalékkal mérsékelheti a ráfutásos baleseteket, a vakfoltokra figyelmeztető technológia pedig 23 százalékkal a sávelhagyásokból fakadó ütközéseket.

Az utakon futó autók 23 százalékában van jelenleg valamilyen ADAS-megoldás, ami 2027-re 47 százalékra emelkedhet.

Ugyanakkor csak akkor érnek valamit, ha egyáltalán bekapcsolják a rendszereket és figyelembe is veszik a jelzéseiket.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×