eur:
411.78
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
fotó: Xauxa Håkan Svensson - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11200581
Nyitókép: Készítette: Xauxa Håkan Svensson - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11200581

Támadnak a csigák, egy közkedvelt ital a legnagyobb ellenségük

Mit tehetünk a kerti növényeinket megevő vagy összenyálazó csigák ellen? Ennek jártunk utána.

Bárki tapasztalhatja, akinek akár csak pár négyzetméteres kertje van, hogy egy-egy kisebb eső után előbújnak a csigák. Ha valaki veteményest is ápol, akkor a paradicsomnak könnyen annyi lehet, nyálas, nyákos bevonatot kapnak a levelei, arról már nem is beszelve, hogy valakik harapdálnak belőlük. A kérdés, hogy mit lehet tenni ellenük, hiszen csigákról van szó.

Tojást mindenki tart otthon és a héját célszerű összetörni majd a csigák által kedvelt növények köré kell szórni. Ezek a szemcsés anyagok ugyanis megakadályozzák őket a mozgásban. De akár kávézacc, fűrészpor vagy hamu is alkalmas a közlekedésük megzavarására

A másik, valóban meglepő módszer, hogy

sörrel állítunk nekik csapdát.

Egy laposabb tálkába érdemes az italból önteni, a csigák valamiért vonzódnak a sörhöz és aztán alkoholmámorban belefulladnak. A látvány nem szép, de hasznos, arra viszont ügyeljünk, hogy a védett éti csigákat ne veszélyeztessük

Megoldás még, hogy erősen illatos növényeket, mint például fokhagymát, mentát vagy rozmaringot ültetünk a féltett növények közelébe. Ezeket ugyanis utálják ezek a jellemzően házatlan csúszómászók.

A kérdés, hogy mit tehetünk, ha már felbukkantak a csigák, amelyek egyébként a manapság kedvelt kerti zöld növénytakarók között nagyon jól átvészelnek több hétnyi szárazságot is.

A legkézenfekvőbb megoldás, ha összegyűjtjük őket, és természetes élőhelyükre visszük. Ehhez érdemes sötét, nedves helyet kialakítani nekik. Mondjuk egy deszkából, és egy kidobandó ruha- vagy szőnyegdarabból. Egy sarokba tesszük ezeket, majd az ide összegyűlő csigákat elvisszük a közeli erdőbe, esetleg folyó- vagy tópartra.

Akkor van baj, ha a kertünkben megjelennek

a spanyol csupaszcsigák.

Ezek invazív fajok, a 24.hu arról írt velük kapcsolatban, hogy az ilyen csigákat az amúgy ezeket megevő itthoni állatok rossz ízük és bő nyálkájuk miatt elkerülik.

A sima, házzal rendelkező csigák "csak" megeszik a friss hajtásokat, de őket az ember könnyebben megfogja és eltávolítja, bár szakemberek szerint a humuszképzésben fontos szerepük van.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×