Bárki tapasztalhatja, akinek akár csak pár négyzetméteres kertje van, hogy egy-egy kisebb eső után előbújnak a csigák. Ha valaki veteményest is ápol, akkor a paradicsomnak könnyen annyi lehet, nyálas, nyákos bevonatot kapnak a levelei, arról már nem is beszelve, hogy valakik harapdálnak belőlük. A kérdés, hogy mit lehet tenni ellenük, hiszen csigákról van szó.
Tojást mindenki tart otthon és a héját célszerű összetörni majd a csigák által kedvelt növények köré kell szórni. Ezek a szemcsés anyagok ugyanis megakadályozzák őket a mozgásban. De akár kávézacc, fűrészpor vagy hamu is alkalmas a közlekedésük megzavarására
A másik, valóban meglepő módszer, hogy
sörrel állítunk nekik csapdát.
Egy laposabb tálkába érdemes az italból önteni, a csigák valamiért vonzódnak a sörhöz és aztán alkoholmámorban belefulladnak. A látvány nem szép, de hasznos, arra viszont ügyeljünk, hogy a védett éti csigákat ne veszélyeztessük
Megoldás még, hogy erősen illatos növényeket, mint például fokhagymát, mentát vagy rozmaringot ültetünk a féltett növények közelébe. Ezeket ugyanis utálják ezek a jellemzően házatlan csúszómászók.
A kérdés, hogy mit tehetünk, ha már felbukkantak a csigák, amelyek egyébként a manapság kedvelt kerti zöld növénytakarók között nagyon jól átvészelnek több hétnyi szárazságot is.
A legkézenfekvőbb megoldás, ha összegyűjtjük őket, és természetes élőhelyükre visszük. Ehhez érdemes sötét, nedves helyet kialakítani nekik. Mondjuk egy deszkából, és egy kidobandó ruha- vagy szőnyegdarabból. Egy sarokba tesszük ezeket, majd az ide összegyűlő csigákat elvisszük a közeli erdőbe, esetleg folyó- vagy tópartra.
Akkor van baj, ha a kertünkben megjelennek
a spanyol csupaszcsigák.
Ezek invazív fajok, a 24.hu arról írt velük kapcsolatban, hogy az ilyen csigákat az amúgy ezeket megevő itthoni állatok rossz ízük és bő nyálkájuk miatt elkerülik.
A sima, házzal rendelkező csigák "csak" megeszik a friss hajtásokat, de őket az ember könnyebben megfogja és eltávolítja, bár szakemberek szerint a humuszképzésben fontos szerepük van.