eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A young long haired redhead girl with face lit up looking into mobile phone screen in a dark room, against a flat wall, with sad facial expression
Nyitókép: Christy McLoughlin/Getty Images

Már a deviáns viselkedés az átlagos az interneten az európai fiatalok körében

Egy uniós finanszírozású, kilenc európai ország 16-19 éves fiataljainak körében elvégzett kutatás szerint minden negyedik tinédzser trollkodott már valakivel az interneten.

Minden harmadik válaszadó fért hozzá illegális úton tartalmakhoz: a kutatók szerint félő, hogy a rizikós és törvénysértő viselkedés válhat normává a kibertérben – írja a The Guardian.

Az EU által finanszírozott tanulmány kilenc európai országban – Egyesült Királyság, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Németország, Hollandia, Svédország, Norvégia és Románia – talált bizonyítékokat arra, hogy a 16-19 évesek körében széles körben terjedt el a kockázatos viselkedés az interneten, illetve a törvényszegés.

Minden negyedik fiatal leselkedett valaki után vagy trollkodott már valakivel az interneten, minden nyolcadik fiatal részt vett online zaklatásban, minden tizedik fiatal alkalmazott gyűlöletbeszédet vagy követett el hackertámadást, minden ötödik fiatal szextingel, illetve minden harmadik fiatal elismerte, hogy digitális kalózkodást követett el. Azt is megállapította, hogy

tízből négyen néztek már pornográf tartalmakat a világhálón.

Julia Davidson, a kutatás társszerzője, a Kelet-londoni Egyetem (UEL) kriminológus professzora szerint a kockázatos online viselkedés és a bűnelkövetés szinte normalizálódott az európai fiatalok egy generációja körében.

"A kutatás azt jelzi, hogy az EU-ban a fiatalok nagy része részt vesz a számítógépes bűnözés valamilyen formájában, olyannyira, hogy az alacsony szintű online bűncselekmények elkövetése és az online kockázatvállalás szinte normalizálódott" – mondta.

Jellemzőbben inkább fiatal férfiakat érintettek ezek a tettek, a megkérdezett nők 65 százaléka számolt be ilyen tevékenységről, míg a férfiak körében ez az arány közel 75 százalékos volt.

A kutatók húszféle cselekvéssel kapcsolatosan tettek fel kérdéseket a válaszadóknak. A fiatalok majdnem fele vallotta be, hogy elkövetett olyan cselekményt internetes tevékenységei közt, amely törvénybe ütközik. A bevallott tettek közt volt másokról készítette intim képek megosztása és hackerkedés is.

A felmérés szerint a 16-19 évesek fele napi négy-hét órát töltött online, tízből ugyanakkor négyen több mint nyolc órát töltöttek naponta online, elsősorban okostelefont használva. A fiatalok körében a YouTube, az Instagram, a WhatsApp, a TikTok és a Snapchat volt a legnépszerűbb öt platform. A legrosszabb eredmények Spanyolországból érkeztek, a mediterrán országot Románia, majd Hollandia és Németország követte.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×