eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Suances, 2020. május 2.Az észak-spanyolországi Suances óceánpartján kocog egy férfi 2020. május 2-án reggel, amikor enyhítettek a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozáson Spanyolországban. Az otthoni bezártság hét hete után sokan rajzottak ki a közterekre, hogy sétáljanak vagy testedzést végezzenek.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Pedro Puente Hoyos

Még egy dolog miatt teljesen más az ötödik hullám, mint az előzőek

Ha enyhébb is az általa okozott betegség lefolyása, az óvatosság (karanténkötelezettség) miatt a gyors terjedés megtámadhatja a kritikus infrastruktúrákat is.

Világszerte, így idehaza is új karaktert ad a járványnak, hogy rengeteg fertőzöttet produkál az omikron variáns, miközben az általa okozott betegség a korábbi mutációkénál sokkal kevésbé veszélyes. Mégis - mint arra Oroszi Beatrix a Portfoliónak korábban rávilágított - számos ember esik ki egy időre a munkából vagy az oktatásból.

A Portfolio összeállítása szerint jó hír, hogy a kórházi terhelés talán a magas esetszám ellenére sem lesz hasonló a korábbi hullámokéhoz, ugyanakkor az egyes karanténok és a logisztikai leállások komoly fennakadásokkal járhatnak (sofőrök tömegei is kieshetnek egyszerre), ami kihathat a gazdasági teljesítményre is. Továbbá: olyan gyorsan terjed, hogy a kontaktkutatásnak szinte semmi értelme, ami viszont a fertőzési lánc megszakítása miatt lehetne fontos; ezért nő meg az egyéni felelősség és a harmadik vakcina felvételének szerepe.

A magyar törvények 2012-ből tíz szektort neveznek létfontosságúnak:

  1. energiaellátás
  2. közlekedés
  3. agrárgazdaság
  4. egészségügy
  5. tb
  6. pénzügy
  7. infokommunikációs terület
  8. víz
  9. honvédelem
  10. közbiztonság-védelem.

Hogy a problémák szerte a világon mennyire közösek, mutatja, hogy Szlovénia és Franciaország már lehetővé tette a fertőzött egészségügyi dolgozók munkavégzését, ahogy Ausztrália is.

Ausztria az alap infrastruktúrából kivonta a kritikus létszámot, és "elzárt munkavégzésre" kérte, az energiaellátásban ez például 50 szakértő hétköznapokból történő kivonását jelentette. A helyzet egészének kezeléséért pedig az újonnan felállított Gecko csoport felel, elkerülni akarván a teljes lezárást vagy az erőteljes korlátozásokat. A karanténszabályok is változtak, negatív teszttel a karanténból 5 nap után ki lehet szabadulni, és akik csak kontaktjaik fertőzötteknek, nem esnek korlátozás alá.

Magyarország - mint arról Merkely Béla Semmelweis Egyetem-rektor is beszélt - a maszkhasználat megerősítésének útján járhat.

A cikk arra is kitér, hogy uniós összevetésben nem állunk jól átoltottság terén, 62 százaléknyi kétszer oltott van, a lakosság 35 százaléka semmilyen Covid-oltást nem kapott, tehát a fogékony populáció mérete jelentős, ráadásul a két oltással rendelkezők védettsége is csökken. Harmadik oltásban jól állunk (33,4 százalék), de már itt sem vagyunk éllovasok.

Amit a vállalatok tehetnek:

  • home office
  • buborék módszer
  • tesztelési lehetőség a fertőzési láncok megszakítására
  • maszkviselés, távolságtartás, higiéniai szabályok
  • oltásra kötelezés.
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×