eur:
409.72
usd:
389.3
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán
Gyalogos a felhőszakadás miatt felgyülemlett esővízben, az esztergomi Széchenyi téren 2021. augusztus 5-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Eddig csak ízelítőt kaptunk abból a pokoli időjárásból, ami a jövőben várható

Már most is érezhető a klímaváltozás hatása Magyarországon – ezt mondta az InfoRádiónak az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője. Azt is hozzátette, hogy ha tovább folytatódik a felmelegedés, akkor az az ország vízgazdálkodásában jelenti majd a legnagyobb problémát, a szélsőségektől pedig leginkább a városlakók szenvednek majd.

Tizenhét olyan hőhullámos nap volt idén nyáron, amikor az országos tisztifőorvos legalább másodfokú hőségriadót rendelt el, emlékeztetett az InfoRádióban az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője. Lakatos Mónika elmondása szerint, ha folytatódik a globális felmelegedés, akkor Magyarországot extrém hőhullámok fogják fenyegetni.

A megfigyelések, és az OMSZ regionális klímamodelljei is azt mutatják, hogy

a hőmérséklet-emelkedés leginkább a hőség, a forró napok számának a növekedésében nyilvánul meg,

tehát extrém hosszú hőhullámokkal kellett szembenézni már az utóbbi nyarakon Nyugat-Európában, de Magyarországon is, így ezeknek a jelenléte, illetve a rendszeressé válása, ami kihívást jelent, különösen a városlakók számára.

A másik a szélsőségesen intenzív csapadékhullás,

amik esetében szintén a városokat kell kiemelni, ugyanis a burkolt felületek megnehezítik a csapadékvíz elvezetését, vagyis városi villámárvizek alakulhatnak ki – hívta föl a figyelmet a szakértő.

Lakatós Mónika hozzátette:

a klímaváltozás az ország vízgazdálkodásában jelenti majd a legnagyobb problémát.

Azokon a területeken ugyanis, ahol szélsőségesen nagyobb a szárazság, előfordulhat, hogy bizonyos vízkivételt korlátozni fognak, ezért a mezőgazdaság számára a jövőben elengedhetetlen lesz a kiterjedt területeken való öntözés, ami nyilván költségesebb lesz, de erre föl kell készülni.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa szerint az idei nyár időjárásával ízelítőt kaptunk abból, hogy mi vár a következő generációkra abban az esetben, ha nem történik átfogó globális intézkedés a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Begyújtotta a rakétákat az OTP és a Richter

Begyújtotta a rakétákat az OTP és a Richter

Nagy esést láthattunk tegnap az európai tőzsdéken és Amerikában is bizonytalan volt a hangulat, miután a piaci szereplőket aggasztotta, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. Ma reggel Ázsiában bizonytalan mozgásokat láthattunk, Európában és Amerikában pedig esnek a tőzsdék. A magyar tőzsde eközben kiemelkedően teljesít, elsősorban az OTP és a Richter emelkedésének köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×