eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 21. szombat Tamás
Gyalogos a felhőszakadás miatt felgyülemlett esővízben, az esztergomi Széchenyi téren 2021. augusztus 5-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Eddig csak ízelítőt kaptunk abból a pokoli időjárásból, ami a jövőben várható

Már most is érezhető a klímaváltozás hatása Magyarországon – ezt mondta az InfoRádiónak az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője. Azt is hozzátette, hogy ha tovább folytatódik a felmelegedés, akkor az az ország vízgazdálkodásában jelenti majd a legnagyobb problémát, a szélsőségektől pedig leginkább a városlakók szenvednek majd.

Tizenhét olyan hőhullámos nap volt idén nyáron, amikor az országos tisztifőorvos legalább másodfokú hőségriadót rendelt el, emlékeztetett az InfoRádióban az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője. Lakatos Mónika elmondása szerint, ha folytatódik a globális felmelegedés, akkor Magyarországot extrém hőhullámok fogják fenyegetni.

A megfigyelések, és az OMSZ regionális klímamodelljei is azt mutatják, hogy

a hőmérséklet-emelkedés leginkább a hőség, a forró napok számának a növekedésében nyilvánul meg,

tehát extrém hosszú hőhullámokkal kellett szembenézni már az utóbbi nyarakon Nyugat-Európában, de Magyarországon is, így ezeknek a jelenléte, illetve a rendszeressé válása, ami kihívást jelent, különösen a városlakók számára.

A másik a szélsőségesen intenzív csapadékhullás,

amik esetében szintén a városokat kell kiemelni, ugyanis a burkolt felületek megnehezítik a csapadékvíz elvezetését, vagyis városi villámárvizek alakulhatnak ki – hívta föl a figyelmet a szakértő.

Lakatós Mónika hozzátette:

a klímaváltozás az ország vízgazdálkodásában jelenti majd a legnagyobb problémát.

Azokon a területeken ugyanis, ahol szélsőségesen nagyobb a szárazság, előfordulhat, hogy bizonyos vízkivételt korlátozni fognak, ezért a mezőgazdaság számára a jövőben elengedhetetlen lesz a kiterjedt területeken való öntözés, ami nyilván költségesebb lesz, de erre föl kell készülni.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa szerint az idei nyár időjárásával ízelítőt kaptunk abból, hogy mi vár a következő generációkra abban az esetben, ha nem történik átfogó globális intézkedés a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Helyreállt a világ rendje: íme, 2024 növekedési bajnokai

Helyreállt a világ rendje: íme, 2024 növekedési bajnokai

A Portfolio minden decemberben áttekinti, hogy mely országok voltak az adott év növekedési bajnokai és nagy vesztesei.  A leggyorsabban növekvők között rendszerint azokat a szegény országokat láthattuk, amelyeknek sikerült jól megszervezni a felzárkózás alapvető feltételeit. A Covid alaposan öszekuszálta ezt a mintát, de a világgazdaság normalizálódásának talán az egyik legbiztosabb jele, hogy 2024-re szinte teljesen helyreállt a járvány előtti rend.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×