eur:
403.63
usd:
373.57
bux:
89461.54
2025. április 1. kedd Hugó
Nyitókép: Bagosi Zoltan / Állatkert

Rezsőnek is hívhatják az állatkert legújabb jövevényét

A tapír nevére szombattól lehet szavazni.

Jövő hét csütörtök éjfélig lehet voksolni a Fővárosi Állat- és Növénykert honlapján a június 28-án született tapír nevére - közölte az intézmény.

A három név, amire a honlapon a voksokat várják:

a Hektor, a Hernandez és a Rezső.

A fővárosi állatkert tapírcsaládja a most született kicsivel együtt négy állatból áll. Suki, a 22 éves anyuka 2009 óta él Budapesten, Géza, a 25 éves apuka 2001-ben érkezett, előző utódjuk, a Hada nevű tapírkislány pedig tavaly február 20-án született.

A tapíroknál a vemhességi idő 13 hónap. A két testvér születése között eltelt 16 hónapnyi idő azt jelenti, hogy Suki a biológiailag lehetséges legrövidebb időn belül életet adott a június végén született kicsinek.

Bár a dél-amerikai, más néven síkföldi tapíroknál (Tapirus terrestris) a felnőttek szinte teljesen egyszínűek, a kicsik csíkosan születnek, és életük első néhány hónapjában csíkosak is maradnak. A csíkok azonban idővel elhalványodnak, de némelyiküknél - általában a lábon - foltokban az állatok felnőtt korára is megmarad.

Az újszülött kizárólag anyatejen él, a szilárd táplálékkal egyhónapos kora után kezd ismerkedni és 6-8 hónapos korára szokik át teljesen a felnőtteknek való étkezésre. A kicsi nemét születésekor még nem sikerült kétséget kizáróan megállapítani, ezért kapja meg a nevét később.

A tapírok állatkerti szaporítása természetvédelmi szempontból is fontos, mivel ez a faj természetes élőhelyén ritkulóban van, természetvédelmi helyzetét a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) sebezhetőnek minősítette.

Az idén 155 éves Fővárosi Állat- és Növénykertben már több mint 120 éve tartanak tapírokat, az első budapesti - és egyben magyarországi - kis tapír 1987-ben jött a világra.

A tapír nevére szavazni a https://zoobudapest.com/ezt-latnod-kell/hirek/nevet-keresunk-a-tapir-kisfiunak linken lehet. A kistapírról készült kisfilm a budapesti állatkert Facebook-oldalán és Youtube-csatornáján is megtekinthető. A tapíroknak otthont adó Dél-Amerika kifutó látképét webkamera közvetíti az intézmény honlapján.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
NYT: így folyt bele az amerikai hadvezetés az ukrajnai háborúba

tudósítónktól
NYT: így folyt bele az amerikai hadvezetés az ukrajnai háborúba

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ukrajnai háború elejétől fogva közös katonai tervezést folytat Kijevvel – derül ki a New York Times cikkéből, amit a szerzők annak magyarázatának szántak, hogy miként tudott talpon maradni az ország. Moszkvában viszont a közvetlen részvétel és a képmutatás bizonyítékának látják.

Ragadós száj- és körömfájás: már a vadászok is vizsgálódnak

Figyeljék a vadállományt, hogy megjelennek-e a ragadós száj- és körömfájás tünetei! – erre kéri a vadászokat az Országos Magyar Vadászkamara. Ha a vaddisznóknál megjelenik a kór, nagy baj lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Megjött a hír a nyugdíj előtt állóknak, több pénzre számíthatnak

Megjött a hír a nyugdíj előtt állóknak, több pénzre számíthatnak

Kihirdették a friss "valorizációs szorzókat" tartalmazó kormányrendeletet: a nyugdíjszámítás során alkalmazott valorizációs szorzók idén 13,3%-kal nőnek, azaz alapesetben ennyivel magasabb egyéni átlagkereset lesz figyelembe véve az idén megállapított nyugdíjak esetében. A valorizációs szorzók az átlagbér-emelkedés ütemét követik, ezért nagy béremelkedés és moderált infláció esetén sok esetben megéri egy későbbi évre halasztani a nyugdíjba vonulást.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×