eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Balaton: tiszta vizű, kellemes ízű, de fürödni benne?

A balatoni fürdőkultúráról tartott előadást a lengyeltóti Meiszterics Dorina levéltáros az MNL Somogy Megyei Levéltárában a levéltári esték keretében.

A Balaton tiszta vizű, kellemes ízű tó, amelyen egyszerre 40-50 hajó is közlekedik – írta Evlia Cselebi török utazó 1664 és 1666 között. Később a tó kihasználtságáért és gőzhajózásért emelt szót Széchenyi István, aki ezeket a sorokat vetette papírra: „A megfáradt ember, ha a Balaton vizét meglátja, új erőt érez ereiben csörgedezni.”

Az viszont általános meghökkenést keltett, amikor Wesselényi Miklós 1835-ben átúszta a Balatont. Akkortájt ugyanis tíz halászból legfeljebb csak egy fürdött a tóban.

A reformkori érzület és a romantika táplálta a Balaton-kultuszt.

Az Osztrák-Magyar Monarchia idején arra törekedtek a települések, hogy gyógyfürdői rangot kapjanak, mert ez húsz évi adómentességgel járt. Virágzott a fürdőkultúra, s jó üzlet volt a gyógyvíz, olvasható a Sonline.hu cikkében.

A fejlődés aztán elérte a tó környékét, és a déli vasútépítés nagy vitái után egyre-másra jöttek létre a fürdőtelepek. Siófokon a tehetős pénzemberek, Balatonföldváron az arisztokraták, Balatonlellén a fővárosi értelmiség, Fonyódon az orvosok, tanárok, illetve a kaposváriak, Balatonfenyvesen a pécsiek, Balatonkeresztúron a marcali és kéthelyi családok vettek villát, míg Balatonboglár volt a legnagyobb kereskedőhely a déli parton.

Orvosi tanácsra az aktív társasági élet is szerepelt a fürdőhelyek látogatóinak teendői között. Egy kúra három hétből állt, amely alatt 21 fürdőt javallott venni. A fürdőhelyek módija lassan átalakította a régi balatoni falvak világát. A vendégek átlagos létszáma pedig emelkedni kezdett.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×