A salgótarjáni Baranyi Dezső és felesége, Zsuzsa szombaton a Rónai-laposon és a Medves-fennsíkon futott, amikor egy medvelábnyomot vettek észre a sáros talajon. Tovább mentek, de néhány másodperc múlva megtorpantak. Az RTL Klubnak mesélték el, hogy miért.
„Beszélgettünk, mellettünk elhaladt két biciklista, és velük is beszélgettünk. Majd elkezdtünk újra futni, ekkor hörgést hallottunk. Megfordultunk, és mivel a lombozat már elég ritka, jól láthatóan két barna, nagy testű állatot láttunk. Először azt hittem, hogy szamár” - mondta Baranyi Dezső és Zsuzsa.
De nem azok voltak, hanem medvék, legalábbis szerintük. Nem biztos, hogy tévedtek, ugyanis barnamedvéket már többször láttak Magyarországon. A legtöbb Szlovákiából jön át Heves és Nógrád megyébe.
A legutóbbi eset alkalmával Sulyok József, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának természetmegőrzési osztályvezetője adott tanácsokat az InfoRádióban azoknak, aki medvével találkoznak.
„Ha mi vesszük hamarabb észre a medvét, és ő nem vesz minket észre, akkor szépen az ellenkező irányba húzódjunk vissza. Ha észrevesz minket, nyilván érdeklődni fog, lehet, hogy két lábra is áll, hogy jobban megnézzen bennünket. Akkor is az a lényeg, hogy szép lassan visszafelé húzódva eltávolodjunk egy kicsit a medvétől, hogy ne érezze magát veszélyben. Egy ilyen találkozásnál mindig azért támad, mert a saját testi épségét védi. Vagyis ilyenkor általában mindkét fél jól megijed: az ember is és a medve is. A tapasztalat az, hogy mivel a medve erősebb, jobban meg tudja magát védeni. A cél az, hogy ezt a szituációt elkerüljük” - tanácsolta Sulyok József.
Tavalyelőtt májusban egyébként három orvvadász ugyanitt, Salgótarján mellett lelőtt egy medvét. Nem volt hozzá joguk, mert a barnamedve védett állat. Természetkárosítás, orvvadászat és lopás miatt indult eljárás ellenük. Idén júniusban első fokon felfüggesztett börtönbüntetést kaptak.