eur:
401.62
usd:
364.58
bux:
72649.8
2024. október 3. csütörtök Helga

Sztrájkba léptek az aktmodellek

"Semmit nem tenni" azért, hogy valaki pénzt keressen nem is olyan könnyű, mint amilyennek kívülről látszik - ezt üzenik azok az olasz aktmodellek, akik sztrájkba léptek, hogy magasabb béreket és jobb feltételeket harcoljanak ki maguknak.

"Szakmai elismerést" és állandó szerződést követelnek a tiltakozó olasz aktmodellek - férfiak és nők vegyesen. A művészeti iskolákban foglalkoztatott 300 modell fele ugyanis csupán éves szerződéssel rendelkezik, a többieket pedig órabérben fizetik.

"Kemény és fog vacogtató" munka az aktmodelleké, akik gyakran napi nyolc órán keresztül pózolnak pucéran - állítja a 42 éves Antonella Migliorini. "Nem pornósztárok vagyunk, ha szerencsénk van, akkor jó, ha óránként 25 eurót (6400 forintot) keresünk" - tette hozzá.

A szerény bérezés ellenére persze mindig vannak, akik elvállalják ezt a munkát is. "Vannak, akik szerint megéri, hiszen a művészet révén halhatatlanná válnak" - magyarázta Rachel Campbell- Johnston, a The Times vezető művészeti kritikusa, aki maga is állt modellt Eduardo Paolozzinak és Euan Uglow-nak.

A kritikus szerint azonban a modellállás fizikailag hihetetlenül megterhelő; Rodein például rendszeresen fájdalmas pozíciókba kényszerítette a modelljeit, akiknek órákig kellett mozdulatlanul maradniuk - tette hozzá.

Hivatásossá a modellek a 19. században váltak, amikor elterjedtek a művészeti és fotósiskolák. Az 1970-es években egyszer már tiltakoztak meztelenül a modellek, akik akkor is állandó szerződést követeltek maguknak.

Nem jött el a pápa, pedig ruhában tiltakoztak

A sztrájk megnyitásaként ruhában jelentek meg a modellek csütörtökön a La Sapienza tanévnyitó ünnepségén. Az eseményen XVI. Benedek pápának kellett volna beszédet mondania, a Vatikán azonban lemondta a megjelenését, mert arról értesültek, hogy a diákok tiltakozást terveznek az egyházfőnek a tudományt illető konzervatív nézetei miatt.

A harminc, nyakig felöltözött modell tiltakozásul az egyetem bejáratánál helyezkedett el, világhírű műalkotásokat - például Boticelli Vénuszát, Degas balerináit és Rodin gondolkodóját - megjelenítve.

A tiltakozást támogató szakszervezet szóvivője, Rossella Lamina szerint már hatvannál több művészeti oktató is aláírta a modellek követelését tartalmazó dokumentumot.

A művészeti iskolák viszont pénzhiányra hivatkozva képtelenek a követelések teljesítésére. A római Szépművészeti Egyetem professzora, Ivo Bomba elmondta: olyan alacsony a pénzügyi támogatásuk, hogy választaniuk kell, a modelleket fizessék-e ki vagy felszerelést vásároljanak.

Az oktatási minisztérium illetékese mindössze annyit ígért, hogy fogadják a tiltakozó modellek képviselőit.

Címlapról ajánljuk

A lakhatást és a jelentős bérnövekedést segítő programot indít a kormány

Három újabb gazdaságélénkítő programról, a GYSEV magyar kézbe vételéről, a Magyarország elleni újabb uniós eljárásról, az Airbnb-tilalom lehetőségeiről, Orbán Viktor olaszországi látogatásáról és az új Nemzeti Galériáról is beszélt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.04. péntek, 18:00
Dezső Tamás
a Migrációkutató Intézet főigazgatója
Százmilliárdos pénzeső hullik jövőre a magyar lakáspiacra

Százmilliárdos pénzeső hullik jövőre a magyar lakáspiacra

A várakozások szerint jövő év januárjától május végéig mintegy 1200 milliárd forintnyi állampapírpiaci kamatkifizetésre kerül sor, és további bő 900 milliárd forintnyi állampapír jár le. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, 2025 egészében mintegy 3000 milliárdos tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát, amiből 1800 milliárdot csak a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak. Hogy ezek az összegek hol találják meg végül a helyüket, mekkora részben vándorolhatnak át a lakáspiacra, és ez milyen hatásokkal járhat, arról az október 9-i „Százmilliárdok jelenhetnek meg a lakáspiacon” című online Signature Klubunkon lakás- és állampapírpiaci szakértőkkel fogunk beszélgetni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×