Bár általában még mindig a két gyermekes családmodell a legnépszerűbb Európában, számos országban különbség van a között, hogy hány gyereket szeretnének a párok, és végül hány születik meg ebből.
Ez a tendencia érvényes Cipruson, Lengyelországban, Finnországban, Észtországban, Litvániában, Magyarországon és Hollandiában - olvasható az Európai Bizottság honlapján.
A felmérés szerint elsősorban a gyerekek felnevelésének költségei és a jövővel kapcsolatos aggodalmak akadályozzák meg a párokat a kívánt gyermekszám vállalásában.
Németországban, Olaszországban, Ausztriában, Belgiumban és Csehországban azonban már a vágyott gyermekek száma is kevesebb kettőnél.
Ezekben az országokban fontos feladat a családbarát légkör megerősítése. Azokban az országokban azonban, ahol jelentős a gyereket egyáltalán nem akarók aránya - például Németországban, vagy Hollandiában - komolyan megkérdőjeleződik az, hogy a családbarát politika növelheti-e a születésszámot.
Ráadásul nem minden tagállamban alkalmazható ugyanolyan családpolitika - figyelmeztetnek a tanulmány készítői. A nyugat-európai országok polgárai például inkább a rugalmas munkaidő és az anyagi támogatás kombinációjának örülnének, míg Kelet-Európában inkább teljes munkaidő mellett képzelik el a családalapítást az emberek.
Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa