eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Új trükkel támadják az autósokat, csak óvatosan a parkolóban

Kiadták a figyelmeztetést: több töltőállomásnál hamis QR-kódokkal próbálják ellopni az elektromos autósok adatait, a Német Autóklub szerint a csalók a hivatalos kódok helyére ragasztják a kártékony weboldalra vezetőt. Már parkolóautomatákon is találtak adathalász kódokat. A veszély Magyarországon is fennáll, mindig legyünk résen, ha QR-kódot olvasunk be a telefonunkkal!

A Német Autóklub (ADAC) figyelmeztet: a bűnözők QR-kódokon keresztül történő adatlopás révén próbálnak hozzájutni a bankszámlaadatokhoz Németország egyes pontjain - írja a Pénzcentrum.

Azok, akik a helyszínen mobiltelefonnal szeretnék kifizetni a töltést, veszélybe kerülhetnek. A módszer lényege, hogy a bűnözők a töltőállomásokon található QR-kódos matricákat saját kódjaikkal ragasztják le, amelyek a felhasználókat a töltőállomás üzemeltetőjének hamisított weboldalára irányítják.

A hamis oldalon az ügyfelek megadják bankszámlaadataikat, amelyeket a csalók ezután megpróbálnak felhasználni a pénzlehíváshoz.

Elsőre a kamuoldal fizetési hibát jelez, a második próbálkozás során az ügyfeleket már a helyes weboldalra irányítják, ahol már ki tudják fizetni a töltést, így elalszik a gyanú is bennük.

Érdemes tehát alaposan megvizsgálni a QR-kódos matricát, hogy az esetlegesen egy másik kódot takar-e.

Néhány üzemeltető a kijelzőn is elhelyez egy kódot, ezért tanácsos inkább ezt használni a matricás QR-kód helyett.

Emellett biztonságos lehet az üzemeltető saját alkalmazásának használata is. Érdemes gyanakodni akkor is, ha fizetéskor túl magas összeg jelenik meg, amit le akarnak vonni, vagy ha az üzemeltető weboldala gyanúsnak tűnik - figyelmeztetnek a németek.

Figyelmeztet az MNB is

Az ilyen csalásokra már az MNB Kiberpajzs weboldala is figyelmezet. Mint írják, az emberek nem tudják előre, mi történik, ha beolvasnak egy QR-kódot, ezért kénytelenek megbízni annak készítőjében. Még akkor sem biztos, hogy tudjuk, mit tartalmaz egy QR-kód, ha mi magunk készítjük el. Emiatt a kód nagyon könnyen kihasználható csalás elkövetésére. Az ilyen csalás során a bűnözők káros kódokat juttatnak el az áldozatokhoz.

Ez a csalás egy újabb adathalász módszer, amellyel személyes és bankszámla adatokhoz férnek hozzá. A QR-kódokról azt kell tudni, hogy kódolt adatokat tartalmaznak, és linkként működnek. A link mögött lehet egy hamis weboldal, amellyel adatokat akarnak megszerezni tőlünk, vagy egy káros alkalmazás is letöltődhet az eszközünkre. A csalók QR-kódokat helyeznek el hamis weboldalakon vagy matricákon, és különböző trükkökkel arra ösztönzik az embereket, hogy azokat olvassák be telefonjaikkal. Nem ritka, hogy a támadók legitim felek hírnevére támaszkodnak, és hivatalos plakátokon, posztereken vagy szórólapokon lévő törvényes QR-kódokat cserélik le sajátjukra.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×