Infostart.hu
eur:
400.01
usd:
342.94
bux:
99454.88
2025. július 15. kedd Henrik, Roland
Mature male hand  pouring a glass of water from tap in the kitchen sink
Nyitókép: vitapix/Getty Images

Kiderült, hány magyar településen nem iható a csapvíz

Van, ahol még tisztálkodásra sem használható a csapból folyó víz.

Január közepén férgeket találtak a Pest vármegyei Pilis ivóvízhálózatában, ezért a kormányhivatal megtiltotta a vízfogyasztást. Pár nappal később kiderült, hogy a szomszédos Monorierdő vízhálózatában is fonalférgek vannak. A kormányhivatal ivóvízfogyasztási tilalmat rendelt el és kötelezte a környékbeli vízszolgáltatót a rendszer átmosására és fertőtlenítésére, majd pár nappal később megszüntette a vízfogyasztási tilalmat. A kormányhivatal több ellenőrzést is végzett Monorierdőn és Pilisen, és megállapította, hogy a települések ivóvize fogyasztható minőségű.

A G7.hu ennek nyomán utánajárta, és kiderítette, hogy Magyarországon több mint ezer településen problémás az ivóvíz minősége. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint 1126 faluban és községben kifogásolt minőségű a víz, ami azt jelenti, hogy nem veszélyes az egészségre, de kellemetlen a szaga vagy íze. Ennél súlyosabb a helyzet nagyjából 140 településen: 110 helyen bakteriológiai, 27 helyen pedig kémiai szempontból nem elfogadható az ivóvíz minősége.

A probléma főként a kisebb községeket érinti, de a főváros agglomerációja sem kivétel. Az érintett településeken általában elavultak a vízellátó rendszerek és a vízkezelési technológiák, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy ahol kevesebb vizet fogyasztanak, ott a víz hosszabb ideig marad a csövekben, ami elősegíti a baktériumok elszaporodását. Egyes területeken a természetes módon jelen lévő arzén, bór vagy fluorid is problémát okoz, emellett a mezőgazdasági vegyszerek és ipari szennyeződések beszivárgása is veszélyezteti az ivóvízbázisokat.

Az érintett települések között van a Csongrád-Csanád vármegyei Csanádpalota, Ferencszállás, Földeák, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Jánoshida, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Cégénydányád, Gemzse, Gyügye, Ilk és Kisléta, ahol kémiai szempontból nem elfogadható minőségű víz folyik a csapból, és még csak fürdeni sem lehet a csapvízzel.

A Vas vármegyei Bejcgyertyános vagy a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Berkesz, és a Bács-Kiskun vármegyei Bugac, illetve Kisszállás lakói annyival vannak jobb helyzetben, hogy tisztálkodásra alkalmas víz folyik a csapból, de nem javasolt emberi fogyasztásra, ugyanis bakteriológiai szempontból nem megfelelő.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Összességében minden feltétel adott egy jó nyári szezonhoz – mondta az InfoRádióban Pach Gábor. A Balatoni Kör elnöke arról is beszélt, hogy a V4-tagországokból különösen sok vendég érkezik a Balaton-parti településekre, de a külföldi vendégéjszakák száma még tovább növelhető.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.15. kedd, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

A hétvége legfontosabb híre volt, hogy Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióra, ami nagyobb az előzetesen vártnál. Ennek megfelelően estek a tőzsdék Európában, ám a magyar tőzsdén az európai átlaghoz képest csak kisebb esés látszott. Eközben Amerikában egyre feljebb kerülnek az indexek. Javítja valamelyest a hangulatot a tőzsdéken, hogy az Egyesült Államok vezetője megelégelte az orosz-ukrán háború lezárása körüli tétlenséget, ezért súlyos fenyegetést küldött a moszkvai politikai elitnek. Gazdasági események szempontjából a vámháborús fejlemények mellett nem várható a hét első napján nagyobb piacmozgató hír, kedden azonban elkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon az USA-ban a nagybankok jelentéseivel, emellett pedig fontos inflációs adatok is érkeznek majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×