Január közepén férgeket találtak a Pest vármegyei Pilis ivóvízhálózatában, ezért a kormányhivatal megtiltotta a vízfogyasztást. Pár nappal később kiderült, hogy a szomszédos Monorierdő vízhálózatában is fonalférgek vannak. A kormányhivatal ivóvízfogyasztási tilalmat rendelt el és kötelezte a környékbeli vízszolgáltatót a rendszer átmosására és fertőtlenítésére, majd pár nappal később megszüntette a vízfogyasztási tilalmat. A kormányhivatal több ellenőrzést is végzett Monorierdőn és Pilisen, és megállapította, hogy a települések ivóvize fogyasztható minőségű.
A G7.hu ennek nyomán utánajárta, és kiderítette, hogy Magyarországon több mint ezer településen problémás az ivóvíz minősége. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint 1126 faluban és községben kifogásolt minőségű a víz, ami azt jelenti, hogy nem veszélyes az egészségre, de kellemetlen a szaga vagy íze. Ennél súlyosabb a helyzet nagyjából 140 településen: 110 helyen bakteriológiai, 27 helyen pedig kémiai szempontból nem elfogadható az ivóvíz minősége.
A probléma főként a kisebb községeket érinti, de a főváros agglomerációja sem kivétel. Az érintett településeken általában elavultak a vízellátó rendszerek és a vízkezelési technológiák, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy ahol kevesebb vizet fogyasztanak, ott a víz hosszabb ideig marad a csövekben, ami elősegíti a baktériumok elszaporodását. Egyes területeken a természetes módon jelen lévő arzén, bór vagy fluorid is problémát okoz, emellett a mezőgazdasági vegyszerek és ipari szennyeződések beszivárgása is veszélyezteti az ivóvízbázisokat.
Az érintett települések között van a Csongrád-Csanád vármegyei Csanádpalota, Ferencszállás, Földeák, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Jánoshida, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Cégénydányád, Gemzse, Gyügye, Ilk és Kisléta, ahol kémiai szempontból nem elfogadható minőségű víz folyik a csapból, és még csak fürdeni sem lehet a csapvízzel.
A Vas vármegyei Bejcgyertyános vagy a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Berkesz, és a Bács-Kiskun vármegyei Bugac, illetve Kisszállás lakói annyival vannak jobb helyzetben, hogy tisztálkodásra alkalmas víz folyik a csapból, de nem javasolt emberi fogyasztásra, ugyanis bakteriológiai szempontból nem megfelelő.