Pilisvörösváron kezdte meg a MOHU a norvég TOMRA-gyártmányú, R1 típusú visszaváltó automata tesztüzemét. A Lidl újonnan megnyílt üzletében elhelyezett berendezés úgynevezett bulk-feed technológiát alkalmaz, ami lehetővé teszi, hogy a visszaváltási díjas műanyag palackokat és fém italosdobozokat ne egyesével kelljen behelyezgetni, hanem akár száz darabot is bele lehessen egyszerre önteni. Ezt a gép automatikusan feldolgozza, jelentősen felgyorsítva ezzel a visszaváltást – derül ki a MOHU közleményéből. Hozzáteszik: ez a típusú gép üveget nem vált vissza, illetve most használt típusoknál jóval többe kerül.
A próbaidőszak során megvizsgálják, hogyan alakul a visszaváltási forgalom és a bolti dolgozók terhelése, továbbá előfordulnak-e nem rendeltetésszerű használat miatti fennakadások. A vásárlókat is megkérdezik majd a tapasztalataikról.
Ez a rendszer nagy figyelmet kíván ugyanis a lakosságtól:
- nem szabad más anyagokat, hulladékot beönteni a PET-palackokkal, illetve a fémdobozokkal együtt, hiszen az akadályozhatja, lassíthatja a folyamatot.
- az üvegpalackok visszaváltására sem alkalmas ez a technológia, azokat továbbra is a zsákos adagoló melletti bedobónyíláson egyesével kell visszaváltani.
A közlemény szerint ezen automaták esetében is az üzletek feladata lesz az új automaták üzemeltetése és takarítása, illetve a MOHU az italcsomagolások után kezelési díjat fizet az üzleteknek.
A telepítésről a helyszíni adottságok alapján dönthetnek, ha ez a teszt eredményei alapján indokoltnak látszik, és a vásárlókat is megkérdezik a tapasztalataikról - tették hozzá.
Magyarországon az új visszaváltási rendszer (DRS, Deposit Return System) a tavalyi bevezetéstől számítva januárig több mint egymilliárd italcsomagolást hasznosított.