eur:
398.26
usd:
365.2
bux:
0
2025. március 18. kedd Ede, Sándor
Close up lawyer businessman working or reading lawbook in office workplace for consultant lawyer concept.
Nyitókép: boonchai wedmakawand/Getty Images

Szakértő: csak emberi alkotásokat illet meg a szerzői jog

A szerzői jog nem védheti azokat a műalkotásokat, amelyeket kizárólag a mesterséges intelligencia hozott létre, utólagos emberi beavatkozás nélkül - erről az Amerikai Egyesült Államok Szerzői Jogvédő Hivatala döntött. Az InfoRádiónak nyilatkozó jogtudós szerint az állásfoglalás az európai szabályozásnak is iránymutató lehet.

A másolható magnó- és videókazetták, vagy az internet megjelenésekor a szerzői jog már nézett szembe hasonló kihívással, mint most a mesterséges intelligencia szabályozása kapcsán - nyilatkozta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetének kutatóprofesszora. Ződi Zsolt a mesterséges intelligencia új amerikai szabályozását ismertetve kifejtette: az ottani Szerzői Jogvédő Hivatal közvélemény-kutatásában a megkérdezett szerzői jogvédő, érdekvédelemmel foglalkozó szervezetek, szoftvergyártók szerint nem védhetőek le a tisztán számítógép által létrehozott művek.

A jogvédelemre csak domináns emberi közreműködés, irányítás esetén van lehetőség.

A jogtudós ugyanakkor kiemelte: nem kizárt, hogy számítógépes eszközök részt vegyenek az alkotási folyamatban, mint ahogy egy fénykép esetén is van utómunka, vagy a számítógép bevonható az alkotásba a folyamat különböző pontjain, de az emberi kontrollnak meg kell maradnia és a létrehozás nagy részének emberi kreativitáson kell alapulnia. Hozzátette: a pusztán promptok (az algoritmusoknak adott szöveges parancsok) segítségével létrehozott művek nem lesznek szerzőjogilag leegyeztethetők az amerikai szerzői jogvédő hivatalban.

Ződi Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy azokat az alkotásokat védi a szerzői jog, amelyekbe tanulást, kreativitást, hosszú évekig tartó erőfeszítést fektetnek az emberek, és ezeket díjazza azzal, hogy egy monopóliumot ad a szerzőnek az anyagi hasznosítására is. A kreatív, alkotó embert kell védeni, és nem azokat, akik pusztán ügyesen "varázsolnak" a számítógéppel, fogalmazott.

(A teljes beszélgetést alább meghallgathatják.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.18. kedd, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Ma beszélhet egymással Putyin és Trump - Mit csinálnak a piacok?

Ma beszélhet egymással Putyin és Trump - Mit csinálnak a piacok?

Ázsiában ma felemás hangulatban telik a kereskedés, ezt követően azonban Európában felpattanásra számíthatunk. Piacmozgató gazdasági események szempontjából több eseményre, adatközlésre is ajánlott ma figyelni:  ma publikálják az Európai Unióban és Németországban publikálják a ZEW indexet, míg az Egyesült Államokban a februári importárak és ipari termelés adatai kerülnek nyilvánosságra, emellett pedig Donald Trump és Vlagyimir Putyin elnökök tárgyalása is hozhat még nagy mozgásokat a piacokra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×