eur:
401.77
usd:
383.34
bux:
87759.96
2025. február 18. kedd Bernadett
Voting box and election image,election. Forrás: Getty Images
Nyitókép: krisanapong detraphiphat/ Getty Images

Felmérés: megmerevedtek az erőviszonyok, fej fej mellett a Fidesz és a Tisza

Nagyjából azonos nagyságú szavazóbázissal rendelkezik a Fidesz–KDNP és a Tisza Párt, de utóbbi szimpatizásainak aktivitása nőtt az elmúlt hónapokban – mondta az InfoRádióban a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke. Horn Gábor legfrissebb kutatási eredményeiket ismertetve arról is beszélt, hogy a DK és a Mi Hazánk közötti külön versenyben kisebb változás volt az év elején, Gyurcsány Ferenc pártja minimális előnyre tett szert.

Újabb közvélemény-kutatást végzett a Republikon Intézet ezer fő telefonos megkérdezésével január 14. és 22. között. A felmérés nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. Legutóbbi kutatások óta erősödött a Fidesz–KDNP és a Tisza Párt is, és továbbra is öt párt jutna be a parlamentbe.

A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: legfrissebb felmérésük szerint januárban hibahatáron belül tovább nőtt a Tisza Párt előnye a Fidesz–KDNP-vel szemben, a teljes népesség körében 3 százalékponttal vezet Magyar Péter pártja, 26 százalékpont a támogatottsága a Fidesz–KDNP 23 százalékos eredményével szemben. Horn Gábor hozzátette, hogy a biztos szavazó pártválasztóknál ötről hét százalékra nőtt a Tisza Párt előnye:

az ellenzéki párt 39, a Fidesz–KDNP 32 százalékon állt.

A pártválasztók körében 37 százalék szavazna a Tiszára, 32 pedig a kormánypártokra.

Az elemző úgy fogalmazott, minimális elmozdulások történtek, „mintha megmerevedtek volna az erőviszonyok” a két nagy párt között december óta. A kormánypártok őrzik a törzsszavazóbázisukat, és a Tisza Párt is egyre masszívabban tud támaszkodni saját szimpatizánsaira, elsősorban az ellenzéki szavazók közül.

A DK és a Mi Hazánk közötti erőviszonyok is kissé átrendeződtek év elején, de ebben az esetben is csak minimális változásról van szó. A Republikon Intézet legutóbbi felmérésén a Mi Hazánk egy százalékponttal előzte meg Gyurcsány Ferenc pártját, most utóbbi visszaelőzött, de továbbra is mindössze egy százalék a különbség. A teljes népességben a két párt 5-5 százalékos támogatottsággal bír, a pártválasztók körében 7-7 százalék szavazna rájuk, a biztos szavazó pártválasztókra szűrve a DK 8, a Mi Hazánk 7 százalékát szerezné meg a szavazatoknak ha vasárnap tartanák az országgyűlési választásokat.

Bár nagy változás nem történt a két nagy párt mögötti sorrendben, Horn Gábor kiemelte, hogy láthatóan mind a Mi Hazánknak, mind a DK-nak van egy biztosnak tűnő 5-6 százalékos támogatottsága, és ezek a szavazók kitartanak a két párt mellett, bármi is történik, vagyis a jelenlegi állapot szerint bízhatnak abban, hogy bekerülnek a parlamentbe.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt éppen csak bejutna az Országgyűlésbe: a teljes népesség 4, a pártválasztók 6, a biztos szavazó pártválasztók 5 százaléka szavazna a pártra. Ez az eredmény a szakértő megfogalmazása szerint „klasszikus határeset”. Megjegyezte: az adatok alapján számukra kedvezőtlen lehet, ha magas lesz a részvételi arány a következő választáson, márpedig előzetesen erre lehet számítani 2026-ban, mert minden jel arra mutat, hogy óriási lesz a tét. Az esetleges magas részvétel azonban nemcsak az MKKP-t érintheti rosszul, hanem a többi kisebb pártot is.

„Minél magasabb a részvétel, annál kevesebbet ér a saját fix szavazóbázis”

– magyarázta az elemző.

Úgy véli, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szempontjából az lesz talán a legfontosabb kérdés, hogy az ellenzéki szavazói oldal bízik-e abban, hogy a Tisza Párt győzhet a 2026-os országgyűlési választáson, mert ha jelentős arányban elhiszik ezt az ellenzéki szavazók, sok voksot veszíthet az MKKP. Ebben az esetben Horn Gábor szerint az sem elképzelhetetlen, hogy az említett 5 százalékról visszaesnek 2-3 százalék körüli eredményre. Ugyanebből az aspektusból a Mi Hazánk helyzete sem könnyű, ugyanis Toroczkai László pártjától pedig a Fideszhez párttolhatnak át akár olyan elkötelezett szavazók is, akiknek „fontosabb lehet az, hogy ne jöjjön számukra elfogadhatatlan politikai erő”, így inkább átszavazhatnak.

Horn Gábor elmondta: más közvélemény-kutatások is azt a tendenciát mutatják, hogy döntetlen körüli az állás a Fidesz–KDNP és a Tisza Párt között, mindketten nagyjából azonos szavazóbázissal rendelkeznek, különbség az aktivitásban van közöttük. Az elmúlt fél évben készült felmérések alapján

a Tisza szimpatizánsainak aktivitása nőtt, ugyanis a biztos pártválasztóknál egyre magasabb a támogatottság, a Fidesz esetében viszont inkább némileg csökkent az aktivitás,

ami a szakértő szerint egyfajta elbizonytalanodást jelez. Mint fogalmazott, ez nem azt jelenti, hogy „lekopnak” a jövőben a Fidesz szavazói, hanem inkább azt mutatja, hogy a kormányzat kampányon kívüli időszakban „nem tudta vagy nem akarja még teljes energiákkal megszólítani a sajátjait”.

A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a kormánypártoknak rendelkezésükre áll annyi erőforrás, hogy tudják majd időben aktivizálni a szavazóikat 2026-ra, jelenleg azonban döntetlenre állnak a Tisza Párt elleni versengésben az elmúlt három hónap közvélemény-kutatásai alapján.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Az Ukrajnának adható biztonsági garanciákról tárgyalnak az európai vezetők

Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat hétfőn Párizsban, amelynek célja, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajnával kapcsolatos amerikai kezdeményezésekkel szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.18. kedd, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök várhatóan még februárban találkoznak, hogy az orosz-ukrán háború lezárásáról egyeztessenek. Az ukrán haderő bejelentette: kitolták az oroszokat Piszcsanyéből, ez egy falu Pokrovszk elővárosában. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ország háborús veszteségeiről beszélt. Ma válságtanácskozást tart az Európai Unió, melynek célja megvitatni Trump elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos hozzáállását. Közben megérkezett az amerikai és az orosz tárgyalódelegáció is Szaúd-Arábiába, holnap indulnak a tárgyalások. Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette: Nagy-Britannia kész katonákat küldeni Ukrajnába békefenntartó misszióra. Zelenszkij elnök délután azt mondta: Ukrajna soha nem fogja elismerni a szaúdi tárgyalások eredményeit. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×