Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a BME központi K épülete, a Műegyetem rakparton. Első elődintézményét, az Institutum Geometrico-Hydrotechnicum-ot 1782. augusztus 30-án alapították meg, s ez volt Európában az első polgári mérnökképző intézet. Az 1871/72-es tanévben megalakult Királyi József Műegyetem volt a világon az első műszaki felsőoktatási intézmény, amely a nevében az egyetem szót viselte. Neve 2000. január 1-jétől Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Az intézmény az alapításának 240. évfordulója alkalmából Látogatóközpontot létesített, ahol megtekinthetők a BME-hez kapcsolódó kutatási eredmények, érdekességek és egyetemtörténeti mérföldkövek. MTVA/Bizományosi: Balaton József  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Balaton József

Modellt vált a BME is, de nem lesz alapítványi egyetem

Az állam mellett az egyetemet támogató cégek is fenntartók lehetnek az új elképzelések szerint, amelyeket Charaf Hassan, a BME rektora ismertetett.

A még állami Műegyetem nem alapítványi, hanem céges fenntartásba kerülne. Az újfajta modellváltás részleteit Charaf Hassan, a BME rektora ismertette az egyetemi fórumon – derül ki az Eduline cikkéből.

A nyáron megválasztott rektor, Charaf Hassan november 28-án a működési struktúra lehetséges irányairól tartott fórumot, amelyen részletesen ismertette, hogyan váltana modellt a BME. Ebből kiderült, hogy a rektori vezetés és a jelenlegi fenntartó tárgyalása eredményeként új, működési keretrendszert alakítának ki, amelyben az állam mellett "az egyetem fejlődéséhez többlettámogatást biztosítani tudó, tőkeerős, az egyetem gazdasági, piaci kapcsolatait erősítő, hazai vállalat vagy vállalatok is fenntartói szerepet és felelősséget vállalhatnak."

Emiatt az egyetem fenntartói joga állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerülhet.

Az új modellben nemcsak a jelenlegi bázisfinanszírozás emelkedne, hanem a teljesítményalapú finanszírozás is megjelenne. Az átalakítás után az infrastruktúra és az ingatlanvagyon továbbra is az egyetem vagyonkezelésében maradna, azonban ennek módja és időtartama is megerősítésre kerül.

Charaf Hassan elmondta, a modellváltásról már tárgyaltak a fenntartóval, majd hangsúlyozta, hogy csak olyan működési modellben gondolkodnak, amely egyszerre biztosítja: a magas színvonalú oktatást, az egyetemi autonómia megerősítését, és a versenyképes bérezést.

A rektor hozzátette, hogy a decemberi ülésen kér felhatalmazást a fenntartóváltás további részleteinek kidolgozására és végigvitelére a szenátustól. Az ehhez kapcsolódó tárgyalásokhoz pedig az egyetemi vezetők és a hallgatói képviselettel együtt bizottságokat hoz létre.

Az újfajta modellváltással az alapítványi egyetemekkel ellentétben a BME nem szorulna ki az Erasmus-és a Horizont programokból.

Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×