eur:
406.47
usd:
384.44
bux:
77777.38
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a minisztérium és a Neumann Technológiai Platform Versenyképességi Konferencia 2024 elnevezésű rendezvényén a budapesti Dorothea szállóban 2024. április 9-én.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Velük találkozott Kínában Nagy Márton

A nemzetgazdasági miniszter látogatásai kapcsán hangsúlyozta: "2024 fontos év a kínai-magyar kapcsolatokban, ugyanis idén ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulóját". A Kína és Magyarország közötti hosszú távú stratégiai együttműködés az elmúlt évtizedben egyre intenzívebbé vált, a magyar-kínai kapcsolatok folyamatosan mélyülnek.

Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter hivatalos kínai látogatása keretében több olyan vezető kínai vállalat képviselőjével is találkozott, amelyek meghatározó szereplők a mesterséges intelligencia, digitalizáció, akkumulátor-technológia és az intelligens határátkelési megoldások terén - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken az MTI-vel.

A nemzetgazdasági miniszter látogatásai kapcsán hangsúlyozta: "2024 fontos év a kínai-magyar kapcsolatokban, ugyanis idén ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulóját". A Kína és Magyarország közötti hosszú távú stratégiai együttműködés az elmúlt évtizedben egyre intenzívebbé vált, a magyar-kínai kapcsolatok folyamatosan mélyülnek.

A tárcavezető hozzátette: "a magyar-kínai kapcsolatok nemcsak gazdasági, hanem technológiai és kulturális téren is kulcsfontosságúak, és mindkét ország számára stratégiai előnyt jelentenek. Fontos, hogy ezt a partnerséget tovább mélyítsük és új együttműködési lehetőségeket tárjunk fel."

Az NGM kiemelte, Magyarország a kínai befektetők első számú célpontjává vált Kelet-Közép-Európában, a kínai vállalatok tavaly több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget. Hazánk számára a kínai beruházások kiemelt jelentőséggel bírnak, különösen a járműipar, logisztika és a csúcstechnológiai szektorokban, hiszen Kína mára, a működőtőke-állomány tekintetében, a hatodik legjelentősebb befektető az országban. A közeljövőben folyamatosan bekapcsolódnak majd a nemzetgazdaság teljesítményébe az olyan jelentős kínai gigaberuházások is, mint például a CATL és a SEMCORP high-tech akkumulátor gyárai, vagy a BYD, amely Európában elsőként hazánkban kezdi meg elektromos autóinak gyártását. Ezek a beruházások új lendületet képesek adni a magyar gazdaságnak és érdemben hozzájárulhatnak, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el - hangsúlyozta az NGM.

Nagy Márton látogatást tett a Huawei központjában, amely a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeit mutatta be, és a Futian Digitális Átalakulási Központban, amely az okosváros megoldások és a mesterséges intelligencia integrálásával járul hozzá Kína digitális átalakulásához. Emellett a CATL, a Brunp és a Sunwoda vállalatok innovatív akkumulátorfejlesztési és újrahasznosítási technológiáit is megtekintette, amelyek mintául szolgálhatnak hazánk számára is a fenntartható ipari megoldások bevezetésében. Ellátogatott továbbá a ZTE központjaiba, ahol a legújabb digitális megoldásokba kapott betekintést.

Az intelligens határátkelési technológiák egyik vezető fejlesztőjével, a Nuctech vállalattal folytatott eszmecsere lehetővé tette, hogy a miniszter kínai partnerével a magyarországi határátkelési rendszerek korszerűsítésének lehetőségeit is megvitassa, különös tekintettel a repülőterek, vasúti és közúti átkelőhelyek biztonsági technológiáira.

A miniszter kiemelte: a magyar-kínai kapcsolatok szorosabbá tétele tovább erősítheti Magyarország gazdasági híd szerepét a keleti és nyugati tőke, tudás, valamint csúcstechnológia között, valamint hazánk pozícióját a közép-kelet-európai régióban, támogatva az innovációt, a munkahelyteremtést és a fenntartható növekedést - idézte az NGM közleménye.

Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét képező új bázist. Csiki Varga Tamás, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a támaszpont a Közel-Kelet felől érkező rakéták ellen védi Európát, Oroszország azonban azt állítja, támadásra is alkalmas lehet.

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×