2023 folyamán 724 település önkormányzata összesen 237 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizetett be. 2024-ben már 848 önkormányzattól szednék be a hozzájárulást, ebből összesen 310,6 milliárd bevételre számít az állam - írja a Népszava az alapján a válasz alapján, amit a Pénzügyminisztérium adott Niedermüller Péter VII. kerületi polgármesternek közérdekű adatigénylése után.
A mostani tervezet 30 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest, ami meghaladja az infláció mértékét is.
2020-ban még csak 40 milliárd forintot vont el ezen a csatornán keresztül a kormány az önkormányzatoktól.
A Pénzügyminisztérium indoklása szerint: "a szolidaritási hozzájárulással a kiemelkedően kedvező anyagi helyzetben lévő önkormányzatok támogatják a kedvezőtlenebb anyagi helyzetben lévőket". Arról a kormány dönt, hogy mely települések számítanak kiemelkedően tehetősnek, az adó mértékét az egy lakosra jutó adóerő-képesség alapján határozzák meg, amit az éves központi költségvetésről szóló törvényben rögzítenek. Azt viszont nem írták le, hogy mely települések kapnak az összegyűlt pénzből.
A Pénzügyminisztérium indoklása szerint
az összeg azért emelkedik, mert "az érintett települések adóbevétele nagyobb mértékben növekedett".
A lap azt írja, az önkormányzatok egyenlege 2020 óta harmadszor került idén mínuszba, a szektorban jelentkező hiány 108 milliárd forint az Eurostatnak küldött hivatalos hiányjelentés szerint.
A PM arra kérdésre, hogy mi az útja a szolidaritási hozzájárulásból befizetett összegnek, azt a választ adta: ez „része az önkormányzati támogatás pénzügyi fedezetének. Ennek szabályrendszerét a költségvetési törvény határozza meg. A települések 2023-ban összesen 1178 milliárd forint kormányzati támogatást kaptak feladataik ellátására”. A Népszava emlékeztet, hogy idén ennél jóval kevesebb, összesen 1050 milliárd van ilyen célra betervezve. Ebből 740 milliárdot fizet az állam, a többit az önkormányzatok adják össze maguknak, illetve egymásnak a szolidaritási hozzájárulással.