eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Fekete zászló a Sándor-palota erkélyén Sólyom László volt köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság első elnöke, akadémikus, egyetemi tanár halála napján, 2023. október 8-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Felelősségteljes döntés, megsebbzett közbizalom, közvetlen elnökválasztás - így reagáltak a pártok az elnök lemondására

Novák Katalin és Varga Judit felelősségteljes döntést hozott, amit tiszteletben tartunk - közölte a Fidesz frakcióvezetője szombaton Facebook-oldalán. Kocsis azután posztolt, hogy Novák Katalin bejelentette lemondását, majd Varga Judit is közölte, hogy visszavonul a közélettől.

Kocsis Máté hangsúlyozta: eddigi munkájukért mindkettőjüknek hálás, és köszönetet mondott azért, hogy miként munkájuk során, úgy ma is a közösség érdekeit tartották szem előtt.

Lemondásuk annak bizonyítéka, hogy a jobboldalon a hibáknak is van következménye, a baloldalon a bűnöknek sincs - tette hozzá.

A DK közvetlen elnökválasztást akar

Dobrev Klára, a DK Árnyék-miniszterelnök a lemondást nem kommentálta, ugyanakkor azt írta: azt kezdeményezzük, hogy ne Orbán Viktor és az Országgyűlés, hanem az emberek döntsenek az új köztársasági elnök személyéről, ahogy ez Európa legtöbb országában is kitűnően működik.

Az ehhez szükséges javaslatot a párt benyújtja a parlamenthez.

MSZP: Orbán Viktornak is vállalnia kell a felelősséget

A párt szerint a történet nem zárult le azzal, hogy Novák Katalin lemondott és Varga Judit is visszavonul. Szerintük Orbán Viktornak is vállalania kell a felelősséget.

Emellett - a DK-hoz hasonlóan - közvetlen elnökválasztást követelnek. Azt írták: helyre kell állítani a köztársasági elnöki intézmény tényleges funkcióját, azt, hogy kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett.

Az LMP további válaszokat vár

Ungár Péter, az LMP társelnöke a Fcebooko azt írt: Novák Katalin helyes döntést hozott, ugyanakkor

döntésével nem tudja helyrehozni azt a kárt,

amit mi, magyarok, mi mindannyian elszenvedtünk. Hatalmas sebeket kapott a közbizalom és az emberek joggal vonhatják kérdőre a választott politikusaikat: hogy történhetett ez meg? Miért, és milyen indokok alapján?

Donáth Anna: Orbán Viktor két nő szoknyája mögé bújt

Donáth Anna Momentum-elnök a Sándor-palota előtt tartott tüntetésen arról beszélt, hogy a lemondások azt üzenik, hogy igenis van ráhatása az embereknek arra, hogy mi történik Magyarországon. Szerinte Novák Katalin nem azért mondott le, mert megszólalt a lelkiismerete, hanem mert a Karmelitából ráparancsoltak.

Hozzátette: Orbán Viktor most két nő szoknyája mögé bújt, de továbbra is magyarázattal tartozik.

Párbeszéd: a köztársaságpárti ellenzék adjon közös államfőjelöltet

Szerintük Novák Katalin lemondása és Varga Judit visszavonulása felér egy dupla beismerő vallomással, az immár volt köztársasági elnök és a volt igazságügyi miniszter pedofilbotránya pedig nem rendszerhiba, hanem maga a rendszer.

A párt szerint itt az ideje, hogy a köztársaságpártiak, a demokratikus ellenzék pártjai közösen jelöljenek olyan új államfőt, aki nemcsak a nemzet egységét jeleníti meg, hanem példát mutat abból: a magyar emberek valóban egymásról gondoskodó, egymást segítő, szolidáris társadalomban akarnak élni.

Mi Hazánk: a pedofilokat örökre ki kell vonni a társadalomból

Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke az X közösségi portálon azt írta: Novák Katalin az egyetlen elfogadható döntést hozta azzal, hogy lemondott. Varga Judit is, bár neki már a végrehajtó maffia-ügy kirobbanásakor kellett volna távoznia.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×