eur:
414.01
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

A streamingszolgáltatókkal szemben is fellépnek az erőszakos tartalmak miatt

Az erőszakos műsorok miatt érkezik a legtöbb panasz a médiahatósághoz, amely számos felvilágosító programot működtet - hangzott el az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén, amelyen a Nemzeti Média és Hírközlési és Hatóság és a Médiatanács tavalyi tevékenységéről szóló beszámolót vitatták meg a hatóság elnökének részvételével.

Koltay András elnök a hatóság tevékenységi köréből a magyar és európai műsorkvóták érvényesülésének ellenőrzését, a rádiós frekvenciák használatáról szóló döntéseket és a helyi közösségi médiaszolgáltatások 1,4 milliárd forintos pályázati támogatását emelte ki rövid beszámolójában.

A fideszes Szabó Tünde a digitális gyermekvédelem lehetőségeire kérdezett rá. Koltay András ezt "rendkívül komplex problémakörnek" nevezte, hiszen a médiaszolgáltatások nagy része nem áll magyar joghatóság alatt, ezért az NMHH mozgástere csekély. Ebből adódóan az edukációra koncentrálnak: internet hotline-t és médiaértési központokat, illetve különböző (egyebek mellett a videójátékok káros hatásaira rámutató) felvilágosító programokat működtetnek - most például azt tervezik, hogy a médiaoktatással foglalkozó pedagógusoknak indítanak egy ilyet.

A Mi Hazánk országgyűlési képviselője, Szabadi István szerint a média elhallgatja a pártját. Az ellenzéki politikus azt kérdezte, ha egy médiaszolgáltató nem biztos a korhatár-besorolásban, akkor tud-e konzultálni a hatósággal.

A médiaszolgáltatók saját maguk sorolják be a tartalmaikat, de van előzetes egyeztetési lehetőségük, ám azzal nagyon ritkán élnek - hangzott az elnöki válasz. Koltay András ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy

a fiatalok egyre kevesebbet néznek lineáris televíziót, az interneten pedig nemigen van korhatár-besorolás.

Paulik Antal szlovák nemzetiségi szószóló sérelmezte, hogy az őshonos magyarországi nemzetiségek a cigányságot leszámítva alig-alig szerepelnek a műsorokban. Csak a közszolgálati médiának van ilyen jogi kötelezettsége, a kereskedelminek nincs - válaszolta neki a médiahatóság elnöke.

A fideszes Vinnai Győző azt szerette volna megtudni, hogy a hatóság érzékeli-e a gyűlöletbeszéd erősödését. Az internetes közösségi médiában mindenképpen, de az nem az NMHH hatásköre - felelte Koltay András.

A fideszes Dunai Mónika örömmel látta, hogy egyre több akadálymentesített műsor készül a médiában, és arra kérte az embereket, hogy jelentsék be, ha gyermekeket veszélyeztető tartalmakat észlelnek. A hatóság elnöke szerint az új gyermekvédelmi törvény elfogadása óta egyre több bejelentést kapnak károsnak ítélt LMBTQ-tartalmakról, de a legtöbb panasz még mindig az erőszakot megjelenítő műsorszámokra érkezik. Ezek ellen most már a külföldi társhatóságokkal együttműködve a streamingszolgálatók esetében is igyekszenek fellépni - mondta az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén Koltay András, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnöke.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×