eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Facebook/Sopronmedia

Nincs béke a magyar–osztrák határon

Pikniken emlékeztek arra Ágfalvánál, hogy a határzár egy modernebb formában 34 év után visszakúszott a két ország közé.

Poller Piknik néven szerveztek ágfalvi civilek zenés-táncos, szendviccsel és sörrel is csábító programot a magyar Ágfalva és az osztrák Somfalva (Schattendorf) közötti mezőn vasárnap délután. A szervezők tiltakozó és figyelemfelkeltő demonstrációnak szánták a rendezvényt, mert a poller ez esetben azt a sorompófunkciót betöltő oszlopot jelenti, amiből négy március óta fizikai akadályt képez a két település közötti határátkelőn – írja a Telex.

Ahogy arról már az Infostart is többször beszámolt, az Ágfalva és Somfalva között uniós támogatásból még út is épült alig tíz évvel ezelőtt, de az elmúlt években hihetetlenül megnőtt az ingázók száma, és emiatt éleződött ki a viszony a helybeli osztrákok és az ingázó magyarok között.

A jelen állás szerint csak azokat engedik át, akiknek kérelmét kedvezően bírálja el az osztrák falu vezetése, és kifizetik a két évre szóló 160 eurós matricát. Ez az összeg levásárolható ugyan a somfalvi üzletekben, csakhogy nem kaphatja meg bárki. A vasárnapi pikniken kiderült, még egy magyar állampolgár sem kapott ilyen engedélyt, pedig sokan szívesen kifizetnék az árát.

Egy ügyvédi iroda keresetet is benyújtott az osztrák nemzeti bíróságnak, mert szerintük uniós jogot sért az osztrák határátkelőknél a rendőrségi ellenőrzés és jogszerűtlenek a pollerek is, csakhogy korábban az ágfalvi civilek is jelezték a problémát számtalan hivatal felé, foglalkozott az egyoldalúan lezárt határral az Európai Bizottság Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatósága is, de mindenkinek megfelelő megoldás eddig nem született.

Az egyik lehetőség, amely a pikniken is napirendre került, egy új út építése lenne, amely elkerülné a két érintett települést. Gaál István, Ágfalva korábbi polgármestere szerint van is egy osztatlan közös tulajdonú határút a két falu között, ami tökéletesen megfelelne elkerülőnek.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×