A hepatitisz-vírusok egyes változatai némileg eltérnek egymástól, ennek megfelelően az általuk okozott betegségek is kissé különbözőek. Vannak olyan hepatitisz-vírusok, amelyek a májat betegítik meg (hepatotróp vírusok), ezek a legveszélyesebbek is - ilyen a hepatitisz B és C vírus. Nemi úton, vagy vérrel, szennyezett eszközökkel terjednek - sorolta Harkai Nikoletta, a Doktor24 belgyógyász-szakorvosa. Megjegyezte: nehezíti a helyzetet, hogy az általuk okozott betegségeknek
viszonylag hosszú lappangási idejük van.
Tüneteik között lehet hasi fájdalom, sárgaság, gyengeség, levertség, étvágytalanság.
A hepatitis B ellen 1999 óta kötelező Magyarországon a védőoltás, a C ellen viszont nincs ilyen védekezési lehetőség.
Ezen vírusok által bizonyos csoportok veszélyeztetettebbek, például az egészségügyi területen dolgozók, akik védettségi állapotát laborvizsgálatokkal is ellenőrizni szokták. Rizikófaktor az intravénás kábítószer-használat, illetve a védekezés nélküli szexuális élet sűrűn váltogatott partnerekkel.
A hepatitis-fertőzés kezelése és a gyógyulás esélye számos dologtól függ, így például a páciens állapotától, egyéb betegségeitől is.
A hepatitis A vírusnak is van jelentősége - hívta fel a figyelmet Harkai Nikoletta. Ez a fertőzés főként széklettel terjed - "piszkos kéz betegség" lehet -, vagy nem megfelelően kezelt élelmiszer által lehet elkapni.
A betegséget a páciens átvészelheti és nyom nélkül gyógyulhat.
Ez ellen is van védőoltás, amit külön kell igényelni, és az oltási sorozat 10-20 éves védettséget biztosít. Bizonyos régiókba történő utazásoknál hasznos lehet a vakcina felvétele a Doktor24 belgyógyász-szakorvosa szerint.