Az utasbiztosítást BBP-biztosításnak is szokás nevezni, tekintettel arra, hogy alapvetően – külföldi utazás vagy tartózkodás idejére – betegséget, balesetet és poggyászkárokat fedez, miután azonban számtalan biztosítási termék van a piacon, az egyes feltételek eltérhetnek egymástól – közölte Lambert Gábor. Általánosságban azt lehet mondani, hogy
az utasbiztosítások esetében a természeti károk és terroresemények kizárásnak minősülnek, ilyen esetekre nem vonatkozik a szerződés.
Léteznek úgynevezett útlemondási biztosítások is, amik bizonyos esetekben megtéríti a kieső költségeket – folytatta a szakértő –, de ezek kizárólag olyan eseményekre vonatkoznak, amik a szerződőhöz kötődnek (megbetegszünk, leég az otthonuk, és emiatt otthon kell maradunk), tehát természeti eseményere ugyancsak nem vonatkoznak.
Az, hogy például Rodosz szigetéről is evakuálni kellett a nyaralókat az erdőtüzek miatt, az egy vis maior helyzet – értett egyet a kommunikációs szakember, aki szerint ilyen esetben – ha csoportos utazáson veszünk részt –, az utazásszervező segítségére számíthatunk, illetve (elméletben) az is elképzelhető, hogy a szállásadónk rendelkezik felelősségbiztosítással, és annak keretében kaphatunk valamiféle anyagi kompenzációt. Utóbbi azonban nagyon ritkán forduló csak elő.
Ha előzetesen nem mélyültünk el alaposan a szerződésünkben, akkor Lambert Gábor szerint mindenképp
érdemes felhívni a biztosítónkat, és kopogtatunk az utazásszervezőnél, hogy számíthatunk-e valamiféle térítésre, illetve segítségre – adott esetben a légi társaság részéről is, amivel utaztunk.