A projekt az Európai Unió 1,5 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásából, a magyar állam társfinanszírozásával valósult meg – mondta az InfoRádiónak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.
A 2018 óta zajló beruházásnak – fejlesztésnek és képzéseknek – köszönhetően az önkéntesek modern eszközparkkal és korszerű tudással felvértezve kapcsolódhatnak be az ár- és belvízkárok idején a mentési, illetve a kárenyhítési és helyreállítási munkálatokba – tette hozzá Dóka Imre.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2012-ben kezdte meg az önkéntes alapon működő mentőszervezetek rendszerének kiépítését, majd 2015-től a települési mentőcsoportok megállapítása is megkezdődött. A tűzoltó őrnagy megjegyezte: azóta folyamatos fejlődő létszámról beszélhetünk. A mostani projekt célja a kétszáz járási vagy települési mentőszervezetben tevékenykedő, több mint 4150 önkéntes beavatkozási feltételeinek a javítása volt.
Dóka Imre arról is beszélt, hogy a szervezeteket védőfelszerelésekkel, kárelhárítást támogató technikai eszközökkel, illetve a logisztikai kapacitás növelését szolgáló járművekkel és felszerelésekkel látta el a katasztrófavédelem. Hozzátette: az önkéntes mentőszervezetek alapvetően az ár- és belvízi védekezésre vannak kiképezve, és rendszeresen számot adnak elméleti és gyakorlati tudásukról vizsga formájában.
A képzett önkéntesek alkalmazásával erősíthető a települések önvédelmi képessége, csökkenthető a beavatkozási idő, valamint a károk mértéke – tette hozzá az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.