eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tuzson Bence, a Miniszterelnökség államtitkára, a törvény előterjesztője felszólal a magyar állampolgársággal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájában, az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. június 18-án.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Könnyítések várnak a családokra - az ellenzék szerint nem elég nagyok

Megosztja a parlamenti ellenzéket a kormánynak az a törvénymódosító javaslatcsomagja, amely a családok ügyintézését hivatott könnyíteni.

A családok ügyintézésének egyszerűsítésével kapcsolatos törvénymódosításról vitáztak az Országgyűlésben csütörtökön.

Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati államtitkára kiemelte:

  • a 16 év alattiaknak nem kell igazolni a tanulói jogviszonyt (lévén tankötelesek)
  • 16 év fölött pedig erre elég a diákigazolvány
  • automatikussá válik a gyedből a gyermekgondozást segítő ellátásba az átmenet
  • a különélő szülők bármelyike kezdeményezheti a családi pótlék felezését
  • egyes gyámhatósági eljárásokban kép- és hangkapcsolaton keresztül is nyilatkozatot lehet tenni, kivéve az örökbefogadási vagy a származásmegállapítási ügyben
  • a vér szerinti apa is jogosulttá válhat az anyasági támogatásra, ha az anya az igénylést megelőzően meghal.

Ellenzéki visszhang

A DK-s Gréczy Zsolt szerint a javaslat számos eleme támogatható, de javasolta a nevelőszülői hálózat problémáinak áttekintését is; nincs például egységes protokoll sem a nevelőszülők kiválasztására. A kormány családbarát voltát azzal igyekezett cáfolni, hogy 2010 óta hatszázezer magyar hagyta el az országot, és a középiskolások fele is azt tervezi, hogy külföldön boldogul.

Az MSZP-s Gurmai Zita úgy látja, megkönnyíti egyes ellátások igénylését a módosító csomag, de számos juttatás nem emelkedett majdnem másfél évtizede. Azt is kritizálta, hogy egyes juttatásokat annyira szűk kör vesz igénybe, hogy a népszerűsítésük nagyobb összeget emésztett fel, mint a kifizetett támogatás. Áttekinthetőbb ügyfélkaput is követelt.

A Jobbik - Dudás Róbert - szerint is pozitív javaslatok vannak az asztalon, de nem lényegiek.

A Mi Hazánk - Novák Előd - az információk hozzáférhetősége miatt panaszkodott, de a Jobbikhoz hasonlóan támogatni fogja a javaslatot a szavazáskor. Azt is követelte, hogy a családtámogatások legyenek tervezhetők, inflációkövetők.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×