eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Nem hagyta szó nélkül a Ryanair az Alkotmánybíróság döntését

Az Alkotmánybíróság, megváltoztatva korábbi véleményét, legutóbbi döntésével visszautasította a légitársaság alkotmányjogi panaszát.

A Ryanair tavaly júliusban fordult a testülethez, mert megítélése szerint a kormány extraprofitadónak nevezett utasadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogát. A kormányrendelet értelmében tavaly júliustól az átszálló utasokat kivéve minden, Magyarországról induló utas után meg kell fizetni.

A légitársaság még tavaly júliusban nyújtott be alkotmányjogi panaszt az extraprofitadó bevezetése miatt. Az ír vállalat arra hivatkozott, hogy a hozzájárulás sérti az arányos közteherviseléshez fűződő jogát. Az Alkotmánybíróság határozata szerint a testületnek nincs hatásköre a panasz vizsgálatára. (Az extraprofitadót a Ryanair az utasokra hárította, ezért egyébként a fővárosi kormányhivatal 300 millió forint fogyasztóvédelmi bírságra büntette a céget.)

A kormányzat időközben a (társaság által következetesen "idiótának" és "logikátlannak" nevezett) adót megváltoztatta, most már "zöld adó", és nemcsak a távolság, hanem a járat károsanyag-kibocsátása is befolyásolja a teher mértékét.

A Ryanair az Infostartnak is elküldött pénteki közleményében sajnálatát fejezte ki az Alkotmánybíróság döntése miatt, megjegyezve, hogy annak már nincs jelentősége, hiszen azt már lecserélték egy "szintén nevetséges, hamis úgynevezett ökoadóra, aminek a mértéke utasonként 32 euróig terjedhet. Ez egy botrányos próbálkozás arra, hogy pénzüket „ökoadóvá” öltöztessék, holott ez csak a turizmus, a látogatók és a magyar családok túlzott adója."

Hangsúlyozzák, hogy a Ryanair is évente több millió eurót fizet az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere keretében, és ez szerintük kimeríti a Magyarországról induló és ide érkező járatok kibocsátásával kapcsolatos ellentételezést, a magyar kormány által beszedett pénz pedig így kettős adóztatásnak számít. Megemlítik még az extraprofitadóra válaszul bejelentett téli menetrendi csökkentéseket, valamint a légitársaság hozzájárulását a magyar gazdaság teljesítményéhez.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×