eur:
413.95
usd:
396.65
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Pátzay Pál szobrászművész 1965-ben felavatott Lenin-szobrának részlete a Memento Parkban, más néven Szoborpark Múzeumban. A négyméteres bronzszobor 1989-ig a XIV. kerületi Felvonulási téren állt. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Magyarországi helyszín is kap védelemre pénzt az EU-tól

Az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, hogy 10 ezer euró (mintegy 4 millió forint) támogatást nyújt hét veszélyeztetett európai kulturális örökségi helyszín, köztük a Budapest mellett található Memento Park (Szoborpark) megőrzésére.

A brüsszeli tájékoztatás szerint a 7 Legveszélyeztetettebb Program egy civil társadalmi kampány része, amelynek célja Európa kulturális örökségeinek védelme és megismertetése.

A tíz évvel ezelőtt indult kezdeményezés idei kedvezményezettjei között a Memento Park mellett a belgiumi Kortrijk vasútállomása, a mostari partizán emléktemető (Mostar, Bosznia-Hercegovina), a Csakvindzsi erőd (Zugdidi, Georgia), a Nővérek Háza épületegyüttes Kleinwelka egykori morva településen (Németország), a Sveti Stefan pastrovici kultúrtáj (Montenegró), valamint a Petrovac na Mlavi vízimalmok (Bisztrica, Szerbia) találhatók.

Az EU a hét helyszín számára az Europa Nostra és az Európai Beruházási Bank veszélyeztetett európai örökségek megmentését segítő programjából 10 ezer eurós támogatást biztosít.

A támogatásból a kedvezményezettek olyan tevékenységet valósíthatnak meg, amelyek segítik megmenteni a veszélyeztetett területet.

A programra az Europa Nostra tagintézményei, társszervezetei, egyéni tagjai, valamint az Európai Örökség Szövetség tagjai nevezhettek veszélyeztetett helyszíneket Európa-szerte. A nevezésekből a hét legveszélyeztetettebb örökséget egy történészekből, régészekből, építészekből, műemlékvédelmi, projektelemző és pénzügyi szakemberekből álló nemzetközi tanácsadó testület választotta ki. A kiválasztás szempontjainak alapjául a fenti műemlékek kiemelkedő örökségi jelentősége és kulturális értéke, valamint az a valós veszély szolgált, amellyel jelenleg szembe kell nézniük. A helyi közösségek elköteleződése, valamint az állami és magánszférának a helyszínek megmentése érdekében tett kötelezettségvállalása szintén befolyással bírt a döntésre.

Az uniós bizottság közleménye Marija Gabriel innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságügyért felelős biztost idézte, aki fontosnak nevezte a veszélyben lévő és segítségre szoruló kulturális örökségi helyszínek védelmét szolgáló kezdeményezés támogatását. Kijelentette: fel kell hívni a figyelmet a kulturális örökség fontosságára az európai identitás és a fenntartható fejlődés megvalósítása szempontjából. A kiválasztott helyszínek lehetőséget adnak arra, hogy a béke és a párbeszéd előmozdításának eszközei legyenek településeiken és tágabb régióikon belül egyaránt - tette hozzá az uniós biztos.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 05:00
×
×
×
×