eur:
411.3
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Hand refilling the car with fuel at the refuel station, the concept of fuel energy
Nyitókép: Koonsiri Boonnak/Getty Images

Egyelőre nem okoz ellátási gondot Magyarországon az újabb szankció

Magyarország felmentést kapott az Oroszországot sújtó uniós szankciók egy része alól, így egyelőre nem kell ellátási gondokra számítanunk. Erről az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior kutatója beszélt az InfoRádiónak. Németh Viktória szerint az orosz tengeri olajszállítások volumene már visszatért a szankciók előtti szintre, de abból most jóval kevesebb bevétele van Moszkvának.

Az Oroszországból származó kőolajra kivetett szankciók hatására az uráli kőolaj ára 2022 tavaszához hasonlóan elvált más kőolajtípusokétól, így például az északi-tengeri brent és az Egyesült Államokból származó WTI olaj árától. Előbbi az úgynevezett ársapka alatti szinten, 60 dollár hordónkénti ár alatt tudott maradni az elmúlt időszakban, vagyis ez nem befolyásolta az orosz kőolajnak a szállítását – mondta Németh Viktória.

Mennyiségi változás mindössze átmenetileg mutatkozott, tehát Oroszország képes volt helyreállítani az eladott kőolajmennyiséget, pusztán az értékesítés már nem Európa, illetve a nyugati világ irányába történik, hanem egyéb országokba – tette hozzá a Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior kutatója.

Az illegális orosz olajexport is felfutóban van. A szakértő példaként említette Malajziát, ami kétszer annyi olajat exportál, mint amennyit elő tud állítani; ennek célországa valószínűleg Kína lehet.

A magyar üzemanyagellátást egyenlőre nem veszélyeztetik az uniós szankciók, illetve a Magyarországon feldolgozott, Szlovákiába szállított olaj kereskedelmi tilalma alól is sikerült felmentést kapni. Németh Viktória emlékeztetett, hogy

a pozsonyi és a százhalombattai Dunai Finomító közötti munkamegosztást gátolta volna a február 5-től alkalmazandó szankció,

ami ami alól bizonyos felmentéseket kapott a Mol, hogy továbbra is biztosítható legyen a magyarországi, illetve szlovákiai termelés, valamint értékesítés.

A szakértő végül arra is felhívta a figyelmet, hogy már zajlik az a diverzifikációs folyamat, ami keretében Magyarország minél több földrajzi irányból próbálja mind a kőolaj-, mind a földgázbeszerzéseit biztosítani, csökkentve oroszországi kitettségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×