Kezdünk!
Szerdán összeült a kormány, hogy az energiaválságra adható aktuális válaszokról tárgyaljon, és döntéseket is hozzon. Ezeket és más egyebeket is ismertet most Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfón. Várható témák még: a múlt hétvégi prágai EU-csúcs eredményei, Orbán Viktor hétfői németországi látogatása, az EU-s helyreállítási alap és költségvetési források körüli tárgyalások állása, a nemzeti konzultáció, egyéb kormányzati intézkedések (pl. munkahelyvédelmi akcióterv, vállalkozások segítése), oktatásügy. Tartson velünk!
Késő estig tartott...
Szerdán késő estig tartott a kormányülés, most két órás a Kormányinfó időkerete.
EU-tárgyalás, 17 vállalás a kormány részéről
Gulyás Gergely: 17 vállalásban állapodtunk meg, jó esély van arra, hogy megállapodás jön létre, köztük az Integritás Hatóság létrehozását, a korrupció esélyének csökkentését, az egyajánlatos közbeszerzések arányának csökkentését, az e-közbeszerzések rendszerét átláthatóvá és követhetővé tesszük. A mikro-, kis- és középvállalkozásoknak képzést nyújtunk a közbeszerzési gyakorlatról. Bevezetjük az EU-s kockázatelemző rendszert, és az OLAF-fal való együttműködést is erősítjük, ez a csalás elleni uniós hivatal. A kulcs az Integritás hatóság felállítása. Orbán Viktor megköszönte mind a 26 egyéb tagállamnak a döntést, amellyel lehetővé válik a tárgyalások lezárása.
Pedagógusbér-emelés
Gulyás Gergely: amennyiben az EU-val megállapodunk, már 2025-ben elérhetővé válik, hogy a diplomás átlagbér 80 százalékára zárkózik fel a pedagógusbér, 2023-ban jelenlegi bázison 20,8 százalékos, 2024-ben 25 százalékos, 2025-ben 29-30 százalékos emelés történik.
Gázellátás
Gulyás Gergely: rendelkezésre áll elegendő energiaforrás. Magyarország gázellátása fél évig akkor is biztosított lenne, ha egyetlen molekula gáz sem érkezne, ez köszönhető a magas tárolókapacitásnak, és a magas töltöttségi szintnek, valamint a beszerzésnek.
RRF-hitel zöld átállás, napelem
Gulyás Gergely: az EU-s helyreállítási hitelt a kormány lehívás esetén a zöld átállásra fordítaná. Jövőre lesz ezzel kapcsolatos új szabályalkotói munka. A kötelező betáplálás szabálya is változni fog, felfüggesztik az új betáplálást azoknak, akik ezt követően telepítenek új napelemet. Több betáplálást a rendszer már nem bír el.
Kérdések...
...válaszok.
Beszélt-e Orbán Viktor Olaf Scholz-cal a szankciókról?
Gulyás Gergely: soha nem látott árakat kénytelen valamennyi állam fizetni az energiáért. Magyarország képes volt ugyan arra, hogy a legnagyobb rezsitámogatási programot megvalósítsa, ami iszonyú teherrel jár, de a német teherviselésre egész Közép-Európa nem képes. A szankciók higgadt értékelésére van szükség, erre jutott Orbán Viktor és Olaf Scholz.
Mikor kezdődik meg a kérdőívek postázása a nemzeti konzultáción?
Gulyás Gergely: pénteken. Akkor lesz ismert a teljes kérdőív.
Mikor jöhet megállapodás esetén uniós pénz?
Gulyás Gergely: év végén, jövő év elején.
Szemétkáosz a fővárosban: három napig nem tudta kezelni Karácsony Gergely. Mit gondol erről?
Gulyás Gergely: ez egy önkormányzati feladat, örülünk, hogy egy idő után orvosolta a helyzetet a Fővárosi Önkormányzat.
Mi a helyzet a baloldali külföldi kampánypénzek ügyében?
Gulyás Gergely: súlyos ügy ez, a Tocsik-ügy ez a pártfinanszírozás terén kismiska volt ehhez képest. Feketén-fehéren látszik, hogy milliárdos összegek érkeztek a dollárbaloldalhoz.
December 19-re halasztották az EU-s megállapodás határidejét. Mikor jönnek pénzek?
Gulyás Gergely: eljárási döntés született, tartalmát az EB és a kormány közösen határozza meg a tárgyalások során. Az EB meghatározta, miket szeretne látni, jó lassan, utána egy hónap alatt a kormány meghatározta, mit tud vállalni. Bizonyos intézményeket létre kellett hozni, erre nem volt elég 30 nap, ezért történt hosszabbítás.
Mekkora lehet 2025-ben a tanárbér forintosítva?
Gulyás Gergely: a számítás a következő, a diplomás átlagbér 971 091 forint lehet, ennek lehet 80 százaléka (777 673 forint) a pedagógusbér 2025-ben. Ez egy prognózis, alapvetően reális, nem túl pesszimista, nem túl optimista a diplomás átlagbérre nézve. Ezt a bértömeget oda kell adni a pedagógusoknak.
101 500 forint volt 2013-ban a minimálbér, azóta az akkori minimálbért tekintik alapnak. Szándékában áll-e a kormánynak máshoz kötni a bért?
Gulyás Gergely: igen, most történik el, hogy valami egészen máshoz kössük a bért.
Méltányos-e fenyegetni és kirúgni alacsony keresetű tanárokat?
Gulyás Gergely: indokolt a tanárok követelése a bérrel kapcsolatban. Senkinek nem lehet baja abból, hogy jogszerű tiltakozásban vesz részt, olyanban, ami a béremelésre irányul. Azért, mert valaki jogszerűen tüntet vagy sztrájkol, semmilyen retorzió nem érheti. De a jogszabályokat be kell tartani, a pedagógusoknak is. Ha egy munkás vagy egy akadémiai ember nem megy be dolgozni, annak is munkajogi következményei lehetnek. A polgári engedetlenség? Olyan nincs. (...) A polgári engedetlenségnek tipikus példája volt annak idején a kordonbontás, annak a jogszerűtlenségét is vitattam annak idején.
Mit ért el Orbán Viktor Berlinben?
Gulyás Gergely: ez egy négyszemközti találkozó volt Orbán Viktor és Olaf Scholz között. Ahol az egyet nem értés volt, ott kölcsönösen nem győzték meg egymást.
Történelmi mélyponton a forintárfolyam. Mi az a határ, amikor már be kell avatkozni? Milyen eszközökkel?
Gulyás Gergely: amit a kormány tud, azt megteszi. Kiegyensúlyozott politika kell, a szankciók hatásától nem tudjuk elvonatkoztatni a fizetőeszközt.
A környékbeli árfolyamok nincsenek ilyen mélyrepülésben...
Gulyás Gergely: ...a mi kitettségünk nagyobb. 3 százalékról 25 százalékra ment fel az exportkitettségünk. Hogy hol van a forintgyengülés vége, arra azt lehet mondani, hogy a gazdaság alapjai erősek.
Pedagógusbérek: nem tartanak attól, hogy jelentős bérfeszültségek lesznek?
Gulyás Gergely: a magyar baloldal mindent megtesz azért, hogy a kormány ne kapja meg a tanárbéremeléshez szükséges uniós forrásokat. A második, amit tudni kell, hogy a tanároknak akkor emelnénk 10 százalékot, ha az EU-tól egyetlen eurót sem kapunk. Egyéb emelést nem tudunk végrehajtani, mert a rezsicsökkentés megvédése elviszi a forrásokat. Azt reméljük, hogy a helyzet nem tart örökké, 2024-től egész más perspektívák lehetnek. 2024-ben szélesebb körben lesz lehetőség arra, hogy a béreket emeljük.
Magyarország támogatná-e az uniós gázársapkát?
Gulyás Gergely: akkor, ha valaki garantálja, hogy Európa és Magyarország elegendő gázmennyiséghez jut.
Baloldali kampánypénzek: mi lehetett a pénz folyósításának célja?
Gulyás Gergely: aki pénzt kap, senki nem gondolhatja, hogy nincs lekötelezve annak, akitől kapta.
Mi a kormányálláspont a 433 forintos euróról, miért rosszabb a forint, mint más valuták?
Gulyás Gergely: az országok energiakitettsége nem egyforma. Nekünk több eurót vagy dollárt kell beszereznünk, mint másoknak. Ha nincsenek szankciók, rögtön jelentős mértékben erősödne a forint. Ahogy mérséklődnének az energiaárak, annak is ilyen hatása lenne. A külkereskedelmi deficit is azonnal csökkenne.
Csak 3 EU-országban magasabb az infláció, mint Magyarországon. Miért?
Gulyás Gergely: a magas energiaárak miatt. Mi közelebb vagyunk a háborúhoz. A balti államok és mi. Azon vagyunk, hogy béke legyen, és a szankciókat vonjuk vissza, utána semmilyen probléma az inflációval nem lesz.
Az önkormányzatok nemzeti energiacsúcsot követelnek. Mi a kormány reakciója?
Gulyás Gergely: reagáltunk, kineveztünk egy miniszteri biztost Balla György személyében, ő minden nagyobb város vezetőjével tárgyalni fog. A kisebb településekkel általános megállapodást is lehet kötni. Külön tárgyalásokat tervezünk tehát.
Jogos, méltányos, arányos a tanárok kirúgása?
Gulyás Gergely: nincs értelme polgári engedetlenségről beszélni. Jogszerű tiltakozásért senkit semmilyen retorzió nem érhet. A baloldal azon dolgozik, hogy Magyarország ne kapja meg a forrásokat. Ha valaki nem megy be a munkahelyére, annak jogi következményei vannak.
Polgári engedetlenség: a tanárok nem csak a pénz miatt tüntetnek, hanem magasabb erkölcsi célért is, nem? Miért nem sztrájkolhatnak a tanárok?
Gulyás Gergely: sztrájkolhatnak. Németországban nem. A polgári engedetlenség egy jogellenes kategória. Az a kérdés, hogy elvárható-e mindenkitől, hogy betartsa a jogszabályokat.
Egymillió forintot keresnek a tankerületi vezetők?
Gulyás Gergely: nem tudom. Nyilvános adat.
Eljuttatja-e az iskolákba a kormány a Toldi-filmet, ami Jankovics Marcell utolsó alkotása?
Gulyás Gergely: kiváló ötlet, eljuttatom az illetékesekhez.
Iskolai késelés: lesz-e pszichológusi segítség hasonló helyzetekre?
Gulyás Gergely: a rendkívüli helyzetben igen. Hogy általánosságban igen, arról a belügyi tárca oktatási államtitkársága tud állást foglalni.
Nyílik két új gázlelőhely. Beszáll Magyarország?
Gulyás Gergely: tárgyalni kell.
E-rollerek, kerékpárok, "baromságok": majdnem lehetetlen már közlekedni Budapesten. Mi lesz a kresszel?
Gulyás Gergely: egyetértek azzal, hogy átláthatóbb, világosabb, jobb szabályozás kell. A rollerprobléma valóban egyre nagyobb.
Újabb V4-es találkozó jön, sikerül-e meggyőzni a többieket, hogy a dolgainkat előrébb vigyük?
Gulyás Gergely: a lengyel kormányfő kezdeményezte ezt, örömmel veszünk részt rajta. Lesz bőven téma, amit ki kell tárgyalni. Minden EU-s partnerrel beszélni kell, akivel szövetséget lehet kötni, azzal kell is.
Lakásprogram a pedagógusoknak: hogy fog ez kinézni?
Gulyás Gergely: most dolgozunk ennek részletein.
A gáztározók töltöttségében benne van-e a Szerbiának szánt gáz?
Gulyás Gergely: úgy tudom, hogy igen.
A szeptemberi Kormányinfó idején még 400 forint alatt volt az euró, ma 433. Mit tud tenni a kormány, amit eddig nem tett?
Gulyás Gergely: sok olyat láttunk az európai gazdaságban, amire 30-40 éve vagy soha nem volt példa. A kormány egyensúlyt tud tartani és a külkereskedelmi hiányt visszafogni, amennyire lehet.
Szivárgó Barátság-vezeték. Érint-e ez minket?
Gulyás Gergely: megtalálták a szivárgás helyét, nincs veszély a szállításban.
Az emberek egyre kevésbé bíznak az EU-ban, egyre több a korrupciós botrány. Mi a kormány véleménye?
Gulyás Gergely: az EU nem képes arra, hogy a tisztelet hangján szóljon a tagállamokhoz, ez rontotta le a megítélésén Magyarországon. A szankciók ügyében is becsapták Magyarországot. Jó lenne, ha az EU képes lenne önreflexióra, és biztosítaná az átláthatóságot a saját sorain belül.
Mennyire halad jól a népszámlálás?
Gulyás Gergely: 31,6 százaléktól, 5 millió érintettől érkeztek vissza a válaszok. Az első Győr-Moson-Sopron megy, a második Pest megye, a harmadik Érd, aztán Székesfehérvár és Szombathely jön.
Most akkor lehívja az ország a helyreállítási alap hitel részét?
Gulyás Gergely: igen.
Van vagy nincs polgári engedetlenség?
Gulyás Gergely: a kordonbontás tipikus példa. És ez nem azon múlik, hogy milyen színezetű a kormány. Egy jogellenes helyzettel kapcsolatos fellépés volt.
Korábban voltak kockás inges akciók. Akkor azt mondta államtitkárként Palkovics Imre, hogy nem éri retorzió a tanárokat. Mi változott 2016 óta?
Gulyás Gergely: ha bejelentettek sztrájkot, akkor jogszerű keretek között a sztrájknak semmilyen következménye nem lehet. Nem tudom, hogy annak idején az egyes alkalmakon mi történt vagy mi nem. Közben már csak az egyetlen akadálya a pénzek megérkezésének a magyar baloldal fellépése. Egy állam nem engedheti meg magának, hogy a tudatos, szándékos jogsértésre ne reagáljon.
A pedagógusok azt is követelik, folytassanak velük párbeszédet. Társadalmi vitára bocsátják-e az oktatást megújító törvényt?
Gulyás Gergely: nem terjesztettünk elő semmilyen törvényt az Országgyűlésnek. A jelenlegi helyzetben a pedagógusok jogállásával kapcsolatban a béremelésig nincs értelme beszélni. A béremelés a legsürgetőbb. Ehhez Dobrev Kláráéknak kell kudarcot szenvedni Brüsszelben. A kormánynak is van elképzelése, hogy mit és hogyan kell változtatni a béren kívül az oktatásban.
Megvárják-e a költségvetés (2023) újraírásával az MNB-s inflációs adatot?
Gulyás Gergely: erről nem született döntés.
Berlinben azt mondta Orbán Viktor, hogy 3-ról 12 százalékra mehet a munkanélküliség. Milyen forgatókönyv ez?
Gulyás Gergely: Magyarországon Gyurcsány alatt volt 12 százalékos a munkanélküliség, a múltra történt utalás, azon dolgozik a kormány, hogy többet ilyen ne legyen.
Nem tart-e a kormány attól, hogy az EU-s megállapodás zsarolási alap lesz Brüsszelben?
Gulyás Gergely: látjuk ezt a veszélyt. lehetnek olyan törekvések, amelyeket az ország nem tud elfogadni. Úgy viszonyulunk a tagtársakhoz, az uniós intézményekhez is, hogy a szerződésekben foglaltaknak értelmük van.
Ha a kormány nem jut a forrásaihoz, mi lesz a folyósítással?
Gulyás Gergely: ez a pénz nekünk jár. Ez nem ajándék vagy jóindulat. Nincs B forgatókönyv.
Milyen károkat okozott eddig a kormánynak a források nem folyósítása?
Gulyás Gergely: versenyhátrány keletkezett volna, ha nem írjuk ki előre a pályázatokat és előlegezzük meg. Az EU tehát kvázi az államnak tartozik. A pedagóguspénzek is a 7 éves költségvetésben szerepelnek.
Iskolai késelés: hogy lesznek elkerülhetők hasonló esetek?
Gulyás Gergely: folyamatosan bővítjük az iskolaőr-hálózatot, ennél nagyobb biztonságot az állam nehezen tud garantálni. Ennek visszatartó ereje is van.
Mit szól az ellenzéki LMBTQ-képviselőcsoporthoz?
Gulyás Gergely: nincs benne a 100 legfontosabb ügyben.
Hogyan készül a kormány a Török Áramlat esetleges problémáira?
Gulyás Gergely: minden kormány előtt ez egy nagyon nagy feladat több érintett országnak is.
Nem tartja-e korainak a kamatemelési MNB-ciklus vége bejelentését?
Gulyás Gergely: a kormánynak nem helyes, ha a jegybanki függetlenségét megsérti.
Milyen babaváró- és csokmódosítás az, amire számítani lehet?
Gulyás Gergely: legalább annyit fogunk családtámogatásra fordítani, mint amennyit idén. Értékelni kell, hogy melyek a leghatékonyabb családtámogatási formák, azokat kell folytatni, amelyek a leghatékonyabbak. Nincs döntés egyelőre.
Rezsi: miért emelkedett ennyire a rendszerhasználati díj?
Gulyás Gergely: technikai kérdés, hogy az árból mekkora rész ez. Elszámolási kérdés, hisz a számlán jóval alacsonyabb összeg van, mint a valós. A rendszerhasználati díj a megújulók behozásáról szól, a rendszert igyekszünk modernizálni. Nagy beruházás ez, az állam is csak hitelből tudja finanszírozni. Megkérhetnénk az MVM-et, hogy mást írjon a számlára...
Gyengíti-e a V4-együttműködést, hogy szlovák vélemények szerint Magyarország nem védi-e eléggé a schengeni határt?
Gulyás Gergely: idejekorán megkezdődött a szlovák választási kampány. Magyarország példásan védi a schengeni határát. Emiatt nem lehet, hogy eljárást indítsanak Magyarország ellen.
Kizárhatók-e a megszorítások Magyarországon?
Gulyás Gergely: kérdés, mit tekintünk annak. Az állami beruházások halasztása talán nem az. A rezsicsökkentés marad, heroikus vállalás a kormány részéről, az extraprofitadó fedezi.
Milyen párbeszéd lehetséges a pedagógusokkal?
Gulyás Gergely: amint lehetővé válik a béremelés, lesz miről beszélni.
Több száz pedagógus elbocsátását elbírja az oktatás?
Gulyás Gergely: egyetlenegy tanár, gyermeket tanító, a tanári életpályát hivatásnak tekintő ember elveszítését is rossznak tartom. Aki nem megy be a munkahelyére, annak fel fogják mondani a munkaszerződését.
Tanárügy: az etyeki polgármester véleményét osztja-e?
Gulyás Gergely: a túlzó, érzelmeket felkorbácsoló véleményeket helytelennek tartom.
Lehet, hogy 500 forintnál drágább lesz az euró?
Gulyás Gergely: ilyen spekulációkban én nem tudok részt venni. De azonnal jelentősen 400 forint alá esik az árfolyam, ha nem lesznek szankciók.
Nyernének-e munkaügyi pert a most elbocsátott tanárok a bíróságon?
Gulyás Gergely: a bíróság dönt. Aki nem megy be a munkahelyére, azt el szokták bocsátani.
A jelenleg szabályos sztrájk megfelelő nyomásgyakorlás-e egy kormányra?
Gulyás Gergely: a magyar szabályozás egy megfelelően liberális szabályozás. A sztrájkszabályok azt biztosítják, hogy nem a gyerekek szülei látják a kárát a sztrájknak.
Miért nem áprilisban jelentették be, hogy 20 százalékos béremelés lesz a tanároknak? Mi változott?
Gulyás Gergely: most ért el odáig a tárgyalás.
A magyar kormány legitimnek tekinti-e az ukrán kormányt?
Gulyás Gergely: igen.
Segített-e a háborúban Ukrajnának a NATO-fegyverzet?
Gulyás Gergely: ez egy nehéz kérdés. Ha az a kérdés, hogy Magyarország miért nem szállít fegyvert, akkor arra az a válasz, hogy nem akarjuk Kárpátalját fegyverszállítással veszélyeztetni. Mások véleményét tiszteletben tartjuk.
A magyar kormány látott valaha olyan orosz ajánlatot, amelynek nem volt része az ukrán kapituláció?
Gulyás Gergely: Oroszország most is tesz ajánlatokat.
Hogy állnak a minimálbér-tárgyalások?
Gulyás Gergely: decemberig nem csatlakozunk, örülünk, ha nélkülünk megállapodnak.
Mi a véleménye a szemétszállítók sztrájkjáról?
Gulyás Gergely: a szemétszállítást biztosítani kell.
Lesz-e 10 napos apaszabadság?
Gulyás Gergely: napirendre fog kerülni, uniós irányelvnek megfelelően.
Pedagógusbérek: rábólintottak-e a pedagógusok a most bejelentett béremelésre?
Gulyás Gergely: ez csak a kormány és az EB közti megállapodás.
50 millió liter gázolajat vesz a kormány, kitől, mennyiért?
Gulyás Gergely: a külügy illetékességi területe ez.
Hogyan emelik meg a devizatartalékokat?
Gulyás Gergely: ez az MNB területe.
Lehet most már a taopénzeket energetikai felújításra használni, mikortól él ez?
Gulyás Gergely: ezzel külön foglalkozik a kormány, van a kormány asztalán egy jelentés, nehéz döntéseket kell majd meghozni. Soha nem látott terhei vannak egy uszoda fenntartásának...
A Kormányinfó véget ért...
...köszönjük kitartó figyelmüket!