eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
road workers repairing the road with shovels, dub asphalt with shovels at the back, the cones in the foreground
Nyitókép: nastenkapeka/Getty Images

A terjeszkedés újabb átkával küzd a főváros és az agglomeráció

Magyarország földútjainak legnagyobb része a főváros és a nagyvárosok agglomerációjában van, ahol új lakóparkok, városrészek épültek – hívta föl a figyelmet a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Schmidt Jenő szerint mivel a beruházók nem gondoskodnak a megfelelő úthálózatról, annak biztosítása az önkormányzatokra hárul, amik saját forrás híján leginkább pályázatokból, állami céltámogatokásokból próbálják aszfaltoztatni az utakat.

Schmidt Jenő legjobb tudomása szerint erre vonatkozólag nincs felmérés, sejtése szerint a legnagyobb elmaradás Budapesten, az agglomerációban, illetve a nagyvárosok vonzáskörzetében lehet, ahol jelentős belterületbe vonások történtek, magyarán nagy lakóparkok, új városrészek épültek ki az elmúlt 15-20 évben. Példaként említhető a XVIII., XIX. és XX. kerület, de a főváros szinte teljes vonzáskörzete, de akár Győr vagy Kecskemét és környéke, ahol gombamód nőttek ki a lakóparkok – tette hozzá a TÖOSZ elnöke. A belső úthálózatnak főként azon részei vannak elmaradva, amik a főközlekedési közútvonalakhoz csatlakoznak.

Schmidt Jenő országosan pár száz kilométerre becsüli a földutak hosszát, amik 80 százalékán Budapest és az agglomeráció osztozkodik, míg a már kialakult struktúrával rendelkező országrészek egyre kevésbé érintettek.

Azzal kapcsolatban, mi az aszfaltozás legfőbb gátja, a szakértő emlékeztetett: az önkormányzatok bevételeinek legnagyobb része a közszolgáltatásokra megy el, tehát nem igazán marad forrásuk ilyen munkákra, maradnak hát az állami pályázatok és a céltámogatások. Utóbbit illetően viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vidékfejlesztési Program erre vonatkozó eleme kimondottan a külterületi földutaknak a rendberakására vonatkozik, belterületre nem.

Schmidt Jenő szerint egy terület fejlesztésekor a minimum része kellene legyen a víz, a szennyvíz, a gáz és a villany bevezetése, valamint az útépítés is, de nem az. Belterület esetében a lakóközösségeknek egyébként van arra lehetőségük, hogy aszfaltozási igényüket jelezzék az önkormányzatnak.

A más kérdés, hogy ennek elvégzésére mikor és hogyan lesz forrás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×