A fővárosi és megyei kormányhivatal, a járási (fővárosi, kerületi) hivatal népegészségügyi feladatot ellátó szervezeti egységei, valamennyi egészségügyi szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltató, bentlakásos szociális otthon vezetői és munkatársai, valamint óvodaintézmények vezetőinek adott ki a koronavírus-megbetegedéssel kapcsolatosan új eljárásrendet Müller Cecília – írja a Magyar Közlönyben megjelent rendelet (38. oldaltól) alapján az Index.
Az új eljárásrend hangsúlyozza, hogy a nyilvántartási rendszerbe a háziorvosnak vagy a fekvőbeteg-ellátó intézménynek precízen be kell jelentenie, és naponta 14 óráig aktualizálnia kell, ha
- gyanús vagy megerősített esetet tapasztal, vagy
- közösségi járvány alakul ki az intézményben.
Az országos tiszti főorvos a közleményben beszél a Covid-betegek elkülönítésének kritériumairól, a közösségbe való visszaengedésükről, a karantén feloldásának feltételeiről, valamint a PCR-vizsgálatot végző laboratóriumok kötelezettségéről a teszteredmények feltöltését illetően. Hangsúlyozza, hogy
- ha óvodában történik fertőzés, akkor azt az intézménynek kell az Emminek azonnali hatállyal jelentenie az erre megadott emailcímen,
- közösségi járvány (pl. szociális otthonban, köznevelési vagy szakképző intézményben, fekvőbeteg-ellátásnál) esetén a bejelentést a betegellátó (háziorvos vagy járó-/fekvőbeteg-ellátó) 24 órán belül teszi meg a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett Országos Szakmai Információs Rendszer Járványügyi Szakrendszer Fertőzőbeteg-jelentő alrendszerébe.
Óvoda esetében az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezésére rendkívüli szünetet indokolt esetben az Oktatási Hivatal rendelhet el, határozott időre.
A járványügyi megfigyelés időtartama az elkülönítéstől számított 7 nap, illetve a karantén 5. napján végzett antigéngyorsteszt, negatív eredménye esetén az elkülönítéstől számított 5 nap.
A Müller Cecília által aláírt eljárásrendet Kásler Miklós Emmi-miniszter jóváhagyta a Magyar Közlönyben foglaltak szerint.