Már több mint 120 ezer háborús menekült érkezett Magyarországra Ukrajnából, de közülük péntek reggelig csak alig több mint hétszázan kértek menedékes státuszt, mert sokan ezt később intézik, vagy azonnal továbbutaznak, illetve van magyar állampolgárságuk - ezt Mágó András, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság menekültügyi igazgatója mondta érdeklődésünkre.
"Feladatunk az, hogy azokat a külföldieket, akik Magyarország irányába elmenekülnek a háború elől, a jogszerű tartózkodáshoz szükséges iratokkal ellássa, és őket Magyarországon hatósági értelemben fogadja" - tisztázta a rendőr alezredes.
Hogy könnyebb legyen megkülönböztetni az érkezőkkel kapcsolatos ügytípusokat, a kormány rendeletet alkotott a háború kitörésekor, néhány nappal ezelőtt. Ez meghatározza, hogy az ukránokat, illetve a harmadik országbeli állampolgárokat, akik Ukrajnában jogszerűen tartózkodtak, a magyar állam menedékesként ismeri el.
"Amint tehát ők átlépik a magyar határt, akkor a rendőri, illetve az idegenrendészeti szerv által odaküldött munkatársak révén gyűjtőponton van módjuk jelentkezni, ahol megtörténik a regisztrációjuk,
és a jogszerű tartózkodáshoz szükséges intézkedéseket ott lehet elkezdeni."
A menedékes státuszért folyamodás kérelem alapján megy, tehát nem automatikus.
Magyarországra eddig több mint 140 ezer háborús menekült érkezett, közülük eddig összesen van 786 menedékes elismerés iránti kérelem. Hogy miért ilyen kevés, arról Mágó András azt mondta, a menekültügyi hatóságnak csak elképzelése van erről, mert aki menekült, úgyis jogszerűen tartózkodik Magyarországon, nekik a hatóságok előtt megjelenni nem kötelező; ők azok, akik jellemzően vagy kivárnak, vagy rögvest mennek is tovább nyugatra.
A menedékes státusz (ideiglenes védelem) velejárói:
- a tartózkodás joga biztosított
- Magyarországon élhet
- tanulhat
- dolgozhat
- egészségügyi ellátásban részesülhet
- addig, amíg a kormány vagy az EU vissza nem vonja ezt a jogállást.
A magyar állampolgárokra a magyar állampolgárokra vonatkozó szabályok érvényesek, de a gyűjtőpontokon és a határátlépéskor is jelentős segítségben részesülnek.