eur:
413.96
usd:
396.56
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Facebook/Szijjártó Péter/M1 Híradó

Szijjártó Péter: hatalmas biztonsági kockázattal nézünk szembe

Genfben, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésén szólalt fel a külgazdasági és külügyminiszter.

"Hatalmas biztonsági kockázattal nézünk szembe. Szomszédunk, Ukrajna borzalmas háborútól szenved. A magyar emberek nem akarták, nem akarják ezt a háborút, amilyen gyorsan csak lehet, békét szeretnének. Az ukránok mellett állunk, amikor az ország szuverenitásáról és területi egységéről van szó. Minden tekintetben mellettük állunk. Imádkozunk a béketárgyalások sikeréért" - kezdte beszédét Szijjártó Péter.

Hangsúlyzta, az egyeztetéseknek folytatódniuk kell, ez a mielőbbi béke kulcsa.

A kormányzat meghozta az összes intézkedést azért, hogy az országot és a magyar embereket megvédje. Katonákat vezényelt a határra és megtett mindent azért, hogy az ország háborúban való részvételét elkerülje. A szövetségesekhez hasonlóan nem küld katonákat Ukrajnába. Nem engedi, hogy halált okozó fegyvereket szállítsanak át az országon, mert nem szeretné, hogy Magyarországon vagy Kárpátalján magyarok kerüljenek emiatt veszélybe.

"A legalapvetőbb emberi jog a biztonságos körülmények közötti élethez való jog, és az ukránok ezen jogát durván megsértették.

Ez a magyarok számára nem ismeretlen helyzet, nem is olyan régi emlékeink vannak arról, hogy a korábbi Jugoszlávia területén milyen háborúk dúltak, akkor is több tízezren kerestek menedéket Magyarországon."

Most eddig már több mint százezer menekült érkezett a magyar-ukrán határon. Azokat, akik törvényesen tartózkodtak Ukrajna területén, átengedték a határon és gondoskodni fognak róluk - mondta a tárcavezető.

Háláját fejezte ki a civil és egyházi segítségért.

Elmondta, harmadik országbelieknek is segítséget nyújtanak Ukrajna elhagyásában, őket transzferrel és a reptérre juttatással segítik. Segítettek az Európa Tanács képviselőinek is,

összesen már több ezer embernek.

Megjegyezte, Magyarországon és Európában is vannak olyan politikusok, akik politikai tőkét akarnak a helyzetből kovácsolni, és azt az álhírt terjesztik, hogy illegális menekülteket engednek be Magyarországra, de ilyen nem történik, a határokon mindenkit ellenőriznek. Nem tartotta jónak a különböző menekültek összehasonlítását sem.

"Tudjuk, milyen az, amikor a törvénytelen bevándorlók agresszívan viselkednek, megtámadják a rendőröket és megkárosítják az infrastruktúrát. Ám akik Ukrajnából jönnek, türelmesen várnak, órákig vagy napokig, együttműködnek a hatóságokkal. A két csoport összehasonlítása megalázó azok számára, akik Ukrajnából a háború elől menekülnek" - fejtette ki a tanácsülésen.

A résztvevőkkel ismertette, hogy Magyarország jelenleg a legnagyobb humatinárius segítségnyújtási akciót hajtja végre a történelmében. Több mint 100 ezer liternyi üzemanyagot biztosítottak már az ukrán hatóságoknak Kárpátalján, jelenleg 300 tonnányi ételszállítmányt állítanak össze, több mint 20 ezer liter üveges vizet és higiéniás eszközöket is küldenek a kárpátaljai kormányzó kérésére.

"Szeretnénk, ha minél hamarabb véget érne a háború. Békét szeretnénk a régióban, szeretnénk véget vetni a régióban élő polgárok szenvedésének, ezért megteszünk mindent azért, hogy helyreállítsuk Ukrajna és egész Közép-Kelet-Európa békéjét" - zárta szavait.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 05:00
×
×
×
×