eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Urnazárás az önkormányzati választáson a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában kialakított 53-as szavazókörben 2019. október 13-án. Reggel hat órakor megkezdődött a voksolás a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Az ÁSZ 157 kamupártot zárna el a közpénzektől

Az az Állami Számvevőszék célja, hogy a következő választások során országos listát állító pártok alapvető gazdálkodási feltételei rendben legyenek.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 157 rendszeres költségvetési támogatásban nem részesülő pártnál kezdeményezte, hogy addig ne juthassanak állami pénzekhez, amíg nem igazolják törvényes gazdálkodásukat - jelentette be az ÁSZ alelnöke szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. A most lezárult átvilágítás társadalmi jelentőségét az adja, hogy egy választáson ezek a pártok is indulhatnak, amihez költségvetési támogatást kaphatnak - jelezte a számvevőszék felügyeleti vezetője.

Holman Magdolna hangsúlyozta, a számvevőszék azért vizsgálta az állami támogatással nem rendelkező kisebb pártokat, hogy kizárólag olyan szervezetek juthassanak közpénzhez, amelyek el tudnak számolni a kapott költségvetési támogatással.

Kiemelte, 173 pártot érintő átvilágításuk során mindössze három párt tett eleget a pénzügyi kimutatás közzétételére vonatkozó kötelezettségének, és biztosította az átláthatóság alapvető feltételeit.

Nagy Imre felügyeleti vezető tájékoztatása alapján ez a három párt az Alternatíva Párt, az AQUILA Párt és a Magyar Liberális Párt volt.

A fennmaradó 170 pártból 13 az ÁSZ felhívására már lépéseket tett gazdálkodása szabályossága és átláthatósága érdekében, további 157 ugyanakkor a számvevőszék felhívására sem élt a javítás lehetőségével - mondta Holman Magdolna.

Az ÁSZ alelnöke aláhúzta, utóbbi pártoknál magas a kockázata annak, hogy nem tudnak majd elszámolni a közpénzekkel költségvetési támogatáshoz jutás esetén. Nagy Imre felügyeleti vezető kifejtette, a magyarországi pártok többsége nem jogosult rendszeres központi költségvetési támogatásra, mivel nem szerezték meg a legutóbbi országgyűlési választáson a szavazatok legalább 1 százalékát.

A most lezárult átvilágítás társadalmi jelentőségét az adja, hogy egy választáson ezek a pártok is állíthatnak országos listát, valamint indíthatnak jelölteket, amihez jelentős mértékű költségvetési támogatást, közpénzt kaphatnak - mutatott rá, hozzátéve, hogy emiatt közérdek ezen pártok átláthatóságának és elszámoltathatóságának biztosítása.

Holman Magdolna elmondta, az ÁSZ átvilágítása még időben elindíthat egy olyan tisztulási folyamatot, amely biztosíthatja, hogy a következő választások során országos listát állító pártok alapvető gazdálkodási feltételei rendben legyenek.

A most lezárt ellenőrzés a 2017-2019 közötti időszakot vizsgálta meg és annak során az ÁSZ azt vizsgálta, hogy az érintett pártok eleget tettek-e a párttörvényben előírt, pénzügyi kimutatás készítésére és közzétételére vonatkozó kötelezettségüknek, tehát fennállnak-e az átláthatóság legalapvetőbb, lényeges feltételei, amelyek hatással vannak a gazdálkodásuk elszámoltathatóságára - fejtette ki az alelnök.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×