eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
Nyitókép: Pixabay

Felmérés: így élték meg a magyar családok a koronavírus-járványt

A koronavírus-járvány összehozta a családokat – derül ki a Médiaunió Alapítvány, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért és a Pénzcentrum közös online kutatásából.

A Médiaunió Alapítvány az idei évben arról szeretne kampányt folytatni, hogy milyen pozitív hozadékai, tanulságai voltak a koronavírus-járványnak, hiszen, bár nagyon sok megterheléssel és megpróbáltatással járt mindenki számára a pandémia, érdemes látni azokat a pozitívumokat is, amik ezek mellett történtek – fogalmazott az InfoRádiónak a KINCS elnöke.

Úgy tűnik, ezek közül az egyik, hogy a szűk családban való kapcsolatok megerősödtek: ahogyan az alapítvány korábbi kutatásai, úgy a mostani online felmérés is azt mutatja, hogy

a megkérdezettek 80 százalék a koronavírus-járvány óta jobban megbecsüli a családját, és hasonlóan 80 százalék azt mondta, a pandémia ébresztette rá, hogy a családja a legfontosabb a számára

– ismertette Fűrész Tünde, megjegyezve, az online kutatás során mintegy 2500 embert kérdeztek meg, tehát nem tekinthető reprezentatív felmérésnek, azonban sok tekintetben visszahozta a korábbi reprezentatív felméréseiknek az eredményeit. A felmérés elsődleges célja az volt, hogy kiderüljön, pontosan miként élték meg a magyar családok a koronavírus-járvány miatti korlátozásokat, az óvodák, iskolák bezárását, a home office munkavégzést, a szabad mozgás beszűkülését és a személyes kapcsolatok mellőzését.

Tehát összességében úgy látják, hogy sokkal többen vannak azok, ahol a családi kapcsolatok megerősödtek, mint azok, akiknél problémák voltak. Természetesen utóbbira is voltak példák, tette hozzá a szakember, azonban, ahhoz képest, hogy sokan kongatták a vészharangot, hogy családok fognak tömegével szétesni a járvány hatására, ehhez képest úgy tűnik, hogy sokkal inkább összefogtak a családtagok és támogatták egymást a bajban.

A felmérés ugyanakkor arra is rávilágított, hogy

a távolabbi rokonok eltávolodtak egymástól, köszönhetően elsősorban a korlátozásnak.

„A távolabbi rokonokkal, barátokkal kicsit nehezebb volta a kapcsolattartás, ezért valamelyest távolabb kerültek” – fogalmazott Fűrész Tünde, azza kiegészítve, hogy mindent egybevetve mégis az látszik, hogy törődtek egymással az emberek, miközben a kapcsolattartás formája jelentős részt a digitális térbe helyeződött át.

Az, hogy a mostani online felmérés nem tekinthető reprezentatívnak, az is alátámasztja, hogy a megkérdezettek közel fele elkapta a betegséget, tehát nagyobb részben válaszoltak olyanok, akik érintettek is voltak a járványban. Ez arra is magyarázattal szolgálhat, hogy milyen nagy számban mondták azt a megkérdezettek, hogy nagyon fontos a számukra a családjuk. „Amikor baj van, akkor sok mindent átértékel magában az ember, és akkor érzi igazán, hogy kik a legfontosabbak a számára.”

Az viszont mindenképpen pozitív, hogy a többség,

a válaszadók háromnegyede abszolút elkötelezett az oltás mellett, és be is oltatta vagy oltatja magát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: nehéz helyzetben Donald Trump, fontos döntést kell meghoznia

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy megtámadja-e Iránt, vagy sem – közölte a Fehér Ház szóvivője. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az amerikai elnöknek bel- és geolpolitikai, valamint energiaellátási szempontokat is mérlegelnie kell a beavatkozás kapcsán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

A Fehér Ház június 19-én jelentette be, hogy Donald Trump hamarosan döntést hoz arról, hogy az Egyesült Államok mit lép Iránnal kapcsolatban. Karline Leavitt szóvivő annyit konkretizált, hogy legkésőbb két hét múlva minden kiderül, eddig dönt az amerikai elnök a beavatkozásról. Dmitrij Medvegyev 2008 és 2012 között volt Oroszország első embere, és máig befolyásos szerepelőként jelenik meg a médiában. Ezúttal a Jeruzsálem és Teherán között zajló háborút értékelte, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen következményekkel járhat az izraeli légierő bombázása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×