A mentőtisztek illetve a kiterjesztett hatáskörű ápolók mostantól nagyon fontos szerepet játszanak az egészségügyben Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke szerint.
"Nem olyan rég indult meg a képzésük, a Semmelweis Egyetem képzi őket mesterszakon, tehát tévedés azt gondolni, hogy képzetlen nővérekről van szó: nagyon komoly tudással, felkészültséggel rendelkeznek, és azt is hozzáteszem, hogy bizony a jelenlegi rendszerben is ők dolgoznak a sürgősségben. Ugyancsak dolgoznak a mentőtisztek kivonuló mentőtisztekként: viszonylag kevés orvos van a mentőszolgálatnál, tehát ez nem új találmány, nagyon jól működik" – fogalmazott a változás kapcsán Lénárd Rita az InfoRádióban. Úgy fogalmazott: örül annak, hogy ezek a jól képzett szakemberek megtalálják helyüket a rendszerben, különös tekintettel arra, hogy
a háziorvosi ügyelet mostanra többé-kevésbé működésképtelenné vált.
"Nem találtak rá embert, hogy dolgozzon rendszerben: ezt át kell szervezni, mert semmi értelme nem volt, ahogy eddig működött" – fogalmazott. Lénárd Rita szerint
nem feltétlenül a háziorvosokat helyettesítik ezek a szakemberek:
újfajta módon kiképzett dolgozók kerülnek a rendszerbe, akik el tudják látni a feladatot egy orvossal a háttérben.
"Nem lecseréltük a háziorvost, hanem elfogadtunk egy olyan humán erőforrást, amelyik egy újfajta módon kiképzett dolgozó, aki ezt a feladatot el tudja látni" – fogalmazott.
A járási központokban orvosok, kisebb helyeken segítségként kiterjesztett hatáskörű ápolók vagy mentőtisztek dolgoznak majd, elérhető közelségben orvossal.
Két olyan részlet van, aminek a megoldását nem találja a rendeletben Lénárd Rita:
- ez egyik a receptírás,
- a másik a halottvizsgálat.