eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Az asszisztens előkészíti oltáshoz a Szputnyik V koronavírus elleni vakcina első adagját a Mátészalkai Kórházban kialakított oltóponton 2021. április 12-én.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Holchacker Péter: Jöhetne az "élethosszig" tartó oltási program

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete igazgatója az InfoRádióban úgy vélekedett, növelni kell az emberi élet jó minőségű éveinek számát. Javaslatuk szerint az idősek is kaphatnának további oltásokat.

Élethosszig tartó oltási programot sürget az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete az Immunizációs Világhét apropóján. Holchacker Péter, a szervezet igazgatója szerint a felnőttek immunizálásával jelentős költségeket takaríthatna meg az egészségügy.

"A program lényege, hogy a lehető legnagyobb mértékben védjük meg főként idősebb honfitársainkat attól, hogy olyan megbetegedésekkel legyenek érintettek, amelyek egyébként akár az életüket is veszélyeztetik" - szögezte le.

Mint mondta,

a védőoltások többféle módon is csoportosíthatók ebben a vonatkozásban.

"Egyrészt vannak olyan betegségektől védő oltások, amelyeket bizonyos társadalmi csoportok életkoruknál fogva még nem kaphattak meg, ők értelemszerűen felnőtt- vagy időskorban is megszerezhetnék ezeket az oltásokat, és vannak olyan védőoltások, amelyek által biztosított védelem folyamatosan csökken, ezért ismétlő oltást érdemes felvenni, és vannak olyanok is, amelyek speciális élethelyzetben, munkakörhöz, utazáshoz szükségesek; az a célja a stratégiának, hogy a társadalom egészének a legnagyobb védettsége legyen" - ecsetelte.

Holchacker Péter szerint mindehhez

aktív felvilágosító kampány kellene egyrészt a médián, másrészt a háziorvosokon keresztül.

Nem nevezett meg konkrét oltásokat, amelyeket az időseknek általánosan most mihamarabb be kellene adni, inkább arra kéri az idősebbeket, hogy a kezelőorvosukkal konzultáljanak arról, hogy számukra milyen típusú védőoltásokat lehet még adni. Egy-kettőt azért megemlített.

"Vannak olyan oltások, amelyek az emlékeztető voltuk miatt ismétlésre szorulnak, ilyenek a tetanusz, a diftéria és a szamárköhögés, van olyan, amely kifejezetten időseknek ajánlott, például a pneumococcus. Érdemes lehet adott esetben a bárányhimlő elleni oltást is beadni későbbi életszakaszban" - sorolta.

Az egészségügyiseknek kötelező a hepatitis elleni védőoltás ismétlése, illetve ötévente a kullancs elleni védőoltás.

Arra a felvetésre reagálva, hogy hogyan állna a mérleg e befektetés után a betegellátás oldalán, azt mondta: "Az oltások értékének tízszeresét lehetne megtakarítani az egészségügyi ellátórendszer szintjén, és akkor

még nem is beszéltünk az életminőség javításáról, a csökkenő kórházi napok számáról és a kifizetendő táppénzről."
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×