eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a nemzeti konzultációról tart sajtótájékoztatót az Igazságügyi Minisztériumban 2020. július 24-én.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

A lagzikról és a védettségi igazolványról is beszélt a kormányszóvivő

A koronavírus-járvány miatti lépcsőzetes újraindítással kapcsolatos kérdésekre válaszolt Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő szerdán a Facebook-oldalán.

Szentkirályi Alexandra a videóban emlékeztetett: az azt követő napon, amikor a beoltottak száma eléri a négymilliót, újabb, a korlátozásokat enyhítő intézkedések lépnek életbe, amelyek jelentős része védettséghez lesz kötve.

Hozzátette, hogy a kormány korábban, online konzultációban kikérte az emberek véleményét az újraindításról: a kérdőívet kitöltök kétharmada támogatta, hogy a védettek kapjanak felmentést egyes korlátozások alól.

A kormányszóvivő elmondta: védettségi igazolványt azok kapnak, akik beoltatták magukat, igazoltan átestek a fertőzésen vagy fertőzést igazoló ellenanyag-vizsgálaton vettek részt. Az igazolványt a kormányhivatal állítja ki, azt az érintettek az első oltástól vagy a kérvény beadásától számított körülbelül két héten belül kapják kézhez. Az igazolvány pótlása iránti kérelmet a kormányhivatalok elektronikus űrlapjain keresztül vagy bármelyik kormányablakban személyesen lehet benyújtani. Ha a védettségi igazolvány nem érkezett meg, ezt a vedettsegiigazolvany@1818.hu e-mailcímen, valamint ügyfélkapuval a magyarorszag.hu oldalon lehet jelezni - ismertette.

Szentkirályi Alexandra felhívta az érintettek figyelmét arra, hogy a védettségi igazolványt mindig tartsák maguknál, mert anélkül nem mehetnek be azokra a helyekre, amelyek csak a védettek előtt állnak nyitva.

Tudatta: az éttermek és kávézók teraszait már lehet használni akár védettségi igazolvány nélkül is, a négymillió beoltott után pedig a vendéglátóhelyek belső részei is látogathatók lesznek, oda viszont csak védettségi igazolvánnyal lehet belépni. A teraszokon a vendégeknek nem kötelező maszkot viselniük, és a vendéglátóhelyek belső tereiben sem kell majd maszkot hordani az evés-ivás idején. A védettséggel nem rendelkező dolgozóknak azonban kötelező a maszkhasználat, és

az üzemeltető a védettségi igazolvány ellenére is előírhatja a maszkviselést a dolgozóknak

- mondta a kormányszóvivő.

A kijárási tilalommal kapcsolatban emlékeztetett: jelenleg este 11 órától hajnali 5 óráig van érvényben, a négymillió beoltott után pedig éjféltől kezdődik majd.

Az állatkertek és vadasparkok szintén a négymillió beoltott után nyithatnak ki a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és kiskorú gyermekeik előtt.

A gyerekek korát a szülőknek okmányokkal kell igazolniuk - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy május közepén, végén van-e esély a lakodalmak megtartására, azt felelte: az esküvő személyes összejövetel, sok kontaktussal, így a fertőzés terjedésének veszélye is nagy ezeken az eseményeken. Ahogy nő az oltottak száma, és enyhül a járványhelyzet, remélhetőleg a lakodalmak is megtarthatók majd - mondta, hangsúlyozva: a kormány azon dolgozik, hogy minél előbb minden visszatérhessen a normális kerékvágásba.

Zenés, táncos rendezvényt egyelőre tilos szervezni

- fűzte hozzá.

A kormányszóvivő beszélt arról is, hogy "a közös erőfeszítéseinknek köszönhetően európai szinten is kimagaslóan sikeres az oltási program", magas a lakosság átoltottsága, a regisztráltak háromnegyede már megkapta a védőoltást, és továbbra is folyamatosan érkeznek a vakcinaszállítmányok.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×