Adóváltozások
Ezekről korábban részletesen itt írtunk, most íme a legfőbb változások.
Magánszemélyeknek:
- Az újlakás-értékesítések áfa mértéke 22 százalékponttal, öt százalékra csökken.
- A január 1-től érvényes illetékmentességnek köszönhetően pedig másfél millió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé.
- Az illetékmentesség a családi otthonteremtési kedvezményt igénybe vevő, gyermekes családoknak is jár, akár új, akár használt lakást vásárolnak.
- A pálinka bérfőzetése és magánfőzése évi 86 liter párlatig adómentes lesz.
- A magánszemélyek félmillió forint helyett egymillió forintig igényelhetik a 12 havi automatikus részletfizetési kedvezményt.
Cégeknek:
- A kisvállalati adó (kiva) mértéke 12 százalékról 11 százalékra csökken, és a bevételi értékhatár a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő.
- 2021-től megszűnt a fejlesztési tartalék 10 milliárd forintos felső határa, így a nyereség teljes összegéig érvényesíthető az adókedvezmény.
- A fejlesztési adókedvezményt a kisvállalkozások már akár 200 millió forintos, a középvállalkozások pedig 300 millió forintos beruházás esetén igénybe vehetik.
- Mintegy 800 ezer vállalkozás esetén a felére csökken jövőre a helyi iparűzési adó maximális mértéke. Maximum egy százalék helyi iparűzési adóval számolhatnak 2021-ben az egyéni vállalkozók, az egyéb vállalkozó magánszemélyek (például az őstermelők) és azok a kkv-k, amelyeknek összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb és az árbevétele vagy a mérlegfőösszege legfeljebb négymilliárd forint.
Családtámogatás
Januártól a gyermekgondozási díj és a 2019-ben bevezetett gyod a minimálbér 88 százalékára emelkedik a 2020-as 77 százalékról.
Útdíj
Az új szabályozás szerint ezentúl minden évben annyival változik az útdíj, amekkora inflációt mér a KSH előző augusztusban (visszafelé ez nem érvényes, az árak csökkenésével nem csökkenhet az útdíj mértéke). Mivel 2020-ban 3,9 százalékos volt az augusztusi infláció, idén ennyivel nőtt az útdíj is.
Lakásvásárlás, -felújítás, -építés
A lakásfelújítás költségeinek felét, de maximum 3 millió forintot utólagos támogatásként kifizeti a kormány azoknak, akik legalább egy gyermeket nevelnek háztartásukban. (Akinek nincs elég önerője a felújításhoz, az otthonfelújítási kölcsönt vehet fel majd februártól.)
Idén lépett érvénybe az a lehetőség, amely szerint a gyermekvállalás előtt álló vagy már gyermeket nevelő fiatalok akár 10 millió forintos támogatást is kaphatnak a családi házak tetőterének beépítéséhez, új többgenerációs otthont létrehozva.
Január elsejétől 5 millió forintig visszaigényelhető az áfatartalom, ha valaki saját maga építkezik.
Január 1-jétől lett volna érvényes, de július 1-ig elhalasztották annak a szabálynak a bevezetését, miszerint az új épületek energiaigényének legalább 25 százalékát olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik, vagy a közelben állítják elő – emlékeztet összeállításában a hvg.hu.
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter több ponton módosította az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 2006-os jogszabályt – derült ki a Magyar Közlönyből. Januártól szigorodnak az új épületek energetikai jellemzői, az év első napjától megnyitott építési építési naplóval rendelkező építkezéseknél kell alkalmazni a rendelkezéseket.
- A meglévő épület jelentős felújítása vagy olyan bővítése esetén, ahol a bővítés mértéke meghaladja a bővítendő épület hasznos alapterületének 100 százalékát, az épületnek meg kell felelnie az új épületekre előírt energetikai jellemzőknek.
- A lakó- és szállás jellegű épületeknél az egy négyzetméterre vetített éves energiafogyasztás a jelenlegi 100 kilowattról 76 kilowattra csökken (a világítás nélkül).
Vásárlás online, offline
Kétfaktoros ügyfélhitelesítést vezetnek be az online kártyás vásárlásoknál – ezt sok bank megtette már 2020 végén –, ami szerint vagy egy előre megadott jelszó és egy sms-ben megkapott kód kell az online vásárláshoz, vagy pedig mobilalkalmazással lehet fizetni.
Nem adtak haladékot a vállalkozásoknak, így január elsejétől minden online kasszával rendelkező kereskedő köteles lesz felajánlani az elektronikus fizetés lehetőségét (bármennyire kicsi összeg esetén is).
Szintén türelmi időt adott a hatóság, így január 1-től nem lépett életbe az a szabály, amely szerint már nemcsak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek felé kiállított számlákat is továbbítani kell a NAV-nak. Ez a kötelezettség március 31-ig nem élesedik.
Megváltoztak a jótállás szabályai. Ezekről például itt írtunk részletesen, (itt pedig egy táblázatban láthatók az előtte-utána szabályok) alább pedig néhány változás kiemelve:
- A jótállás időtartama eladási ártól függően fog változni: 10 000–100 000 forintig: 1 év; 100 000–250 000 forintig: 2 év; 250 000 forint felett: 3 év. A határidők elmulasztása jogvesztéssel jár.
- Kijavítás esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amíg a fogyasztó a cikket nem használhatta.
- A jótállás érvényesítéséhez már nem kell visszaadni a fogyasztási cikk felbontott csomagolását.
- Ha az első javítás során kiderül, hogy a termék nem javítható (és a fogyasztó másként nem rendelkezik), akkor a fogyasztási cikk cseréjére, ha pedig ez nem lehetséges, a vételár visszafizetésére lesz köteles az eladó.
- Elhúzódó javítások: a jótállási idő meghosszabbodik azzal az idővel, amíg a vásárló a szervizelés miatt nem tudja használni készülékét.
Egészségügyi járulék
Januártól havi nyolcezer forintra emelkedik az összege, figyelnie kell a vállalkozásoknak és főleg azoknak, akik ezt maguk után fizetik. Az első (januárra vonatkozó) tétel befizetési határideje február 12. lesz.