eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke igét hirdet a karácsonyi istentiszteleten a Budahegyvidéki Református Templomban 2018. december 25-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Bogárdi Szabó István: a keresztyén közösségek az egzisztenciális és szellemi hűség próbáját élik

A keresztyén közösségek helyzetéről, az egyházak állami támogatásáról és a református egyházban zajló választásokról is beszélt Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke a 14. zsinat cikluszáró, online megtartott ülésén.

A református püspök szerint a rendszerváltás óta szabadon működő egyháznak az elmúlt harminc évben fel kellett ismernie, hogy "a külső szabadság roppant kockázatokkal" és még nagyobb felelőséggel jár. A külső szabadság könnyen kényelmes önfeladáshoz vezethet, elsősorban társadalmi és etikai kérdésekben.

Hozzátette: folytonos önvizsgálatra készteti a keresztyén közösségeket az a tény is, hogy ma a világban óvatos becslések szerint 200-300 millió keresztyén van kitéve "folytonos hátratételnek, zaklatásnak és szenved halálig üldözést".

Bogárdi Szabó István az egyházfinanszírozásról azt mondta, "már pusztán a félig-meddig sikerült kárpótlás okán is joggal és okkal" kér és fogad el támogatást az egyház.

"Ez nem tesz minket a kormányzat lakájaivá, vagy ha igen, akkor bizony az elmúlt harminc évben sokféle udvarban voltunk mi már sokféle uraság cselédjei"

– fogalmazott.

Aki a szabadságát félti az állami támogatások okán, az tanulja meg a receptet: "a támogatást meg kell köszönni, ha a kormány adta, a kormánynak, ha Orbán Viktor miniszterelnök eszközölte, a miniszterelnöknek, ha a polgármester intézte, akkor a polgármesternek, ennyi az egész!" Aztán "hálás szívvel támogatni" kell a "magunkéból azt, akinek kevesebb jutott".

Ugyanakkor "a szabadságunk része az is, hogy nem fogadjuk el támogatást, ha az már nem támogatás, hanem, mondjuk, megvesztegetés vagy zsarolás abból a célból, hogy más nótára váltsunk, mondjuk egészen genderérzékenyen" - fűzte hozzá.

A református egyházban most zajló tisztújításról szólva, a Dunamelléki Református Egyházkerület élén az utódja, Balog Zoltán korábbi miniszter püspökké választására utalva megjegyezte, csodálkozik, hogy előbb a bulvármédia sugallta, majd az egyházban is "lábra kapott" a "fennkölt aggály", amely szerint bajban lesz az egyház, ha egyházkormányzónak választ egy lelkészt, aki korábban közszolgálatot végzett, és "úgymond bekormozta magát a politikával".

Érdekesnek nevezte, hogy egyesek szerint "aggódni kell egy demokratikus országban, nyilvánosság előtt elszámolni tartozó, közszolgálatot végző személy miatt, de amiatt nem kellett aggódni, hogy évtizedekig, a rendszerváltás előtt is és utána is,

a pártállam titkosszolgálatával leszerződött atyafiak vezetgették egyházunkat, úgy hogy a tartótisztjükön kívül soha senkinek nem tartoztak beszámolni".

Bogárdi Szabó István megköszönte a leköszönő zsinat elmúlt hat évben végzett munkáját, a következő zsinattól pedig azt kérte, tárgyalja és fogalmazza meg azokat az ajánlásokat, amelyekkel hozzásegíthetik a református gyülekezeteket, hogy a kereszt elhelyezése többé ne afféle "huszárcsíny" legyen. Mint mondta, a református egyházban nem vagy csak alig használják a kereszt jelét, aminek történelmi okai vannak. Ugyanakkor, néhány 19. és 20. századi megnyilatkozáson, "antikatolikus, szittya romantikás kirohanáson és hamis identitásképzelgésen kívül

semmiféle nyoma nincs annak, hogy bármikor, bármilyen zsinat betiltotta volna a kereszt jelét vagy eltanácsolta volna ettől a református embereket".

Hozzátette: a felekezetek megbékélése érdekében sokféle gesztust lehet tenni, és ő a kereszt használatát javasolja. "Vegyük fel a kereszt jelét azokért az üldözöttekért, akik a megfeszített és feltámadott Krisztusért szenvednek háborúságot. Vegyük fel a kereszt jelét azokért a keresztyénekért is, akik a földre dobták a keresztet vagy kivitték a sekrestyébe, mint valami kellemetlen, zavaró tárgyat" – fogalmazott.

Azt is mondta, a koronavírus-járvány után mindent újra kell szervezni és építeni az egyházban, hiszen látható, hogy rövid idő alatt mennyire megcsappant a templomba járók száma. Ugyanakkor óva intett attól, hogy miként a rendszerváltás óta a kommunizmus negyven évére, úgy a járvány után majd a koronavírusra hivatkozzon a közösség az anyagi problémák, a szervezeti bonyodalmak és főleg a tétlensége okaként.

A szerdai ülés lezárja a 14. zsinati ciklust, az MRE legfőbb döntéshozó testülete jelenlegi összetételében befejezi munkáját. A tisztújító választások még zajlanak az MRE négy egyházkerületében, az év végén ugyanis lejár valamennyi választott tisztviselő hatéves megbízatása, és ezzel véget ér a hatéves zsinati ciklus is.

A Dunamelléki Református Egyházkerület élén Balog Zoltán váltja Bogárdi Szabó Istvánt, aki a maximális három cikluson, 18 éven keresztül vezette az egyházkerületet. A Dunántúli Egyházkerület püspökének újraválasztották Steinbach Józsefet. A Tiszáninneni és a Tiszántúli Egyházkerületben még nem született végeredmény. A négy új püspök közül várhatóan a jövő februári zsinaton választják meg a zsinat lelkészi elnökét.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×