eur:
411.34
usd:
395.2
bux:
79357.48
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Transparency International: ezért van csak Bulgária Magyarország mögött

Újabb mélypontra került Magyarország korrupciós megítélése: az ország 180-ból a 70. helyen végzett a Transparency International legfrissebb világfelmérésén. Az úgynevezett korrupcióérzékelési index szerint Magyarország az Európai Unió második legkorruptabb tagállama.

A korrupcióérzékelési indexet 25 éve készíti el a Transparency International berlini titkársága, a szervezet központjában kutatók vizsgálják a közszektor korrupciójának érzékelését 12 intézet 13 alindexe alapján. Így jön ki a "tizennegyedik index".

"Ez a mutató olyan véleményeket tartalmaz, amelyeket üzletemberek és a témával foglalkozó szakemberek fogalmaznak meg" - ecsetelte az InfoRádiónak Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezetője.

Magyarország az idei indexben a 70. helyet érte el 44 ponttal, ez két ponttal rosszabb, mint egy évvel korábban, a globális listán viszont hat helyet rontott Magyarország a 180 vizsgált ország rangsorában.

"Világviszonylatban ez közepes korrupciós környezetet jelent, de ha az EU-ban a magyar teljesítmény igencsak gyenge,

egyetlenegy ország van, amelynek a teljesítményét a megkérdezett szakértők és üzletemberek rosszabbra értékelték. Ez Bulgária" - mondta Martin József Péter.

A TI jelentést is készített a hazai korrupció természetéről, helyzetéről. Ezek legfontosabb megállapításai, hogy a világon nem egyedülálló, de az EU-ban egyedülállóan központosított, korrupciós rendszer épült ki Magyarországon, vagyis a kormányzat a szervezet szerint nem egy esetben "közpénzszivattyúkat hoz létre".

"Ennek a legevidensebb megnyilvánulási formája a közbeszerzések rendszere: azt mutattuk ki, hogy azok egyre koncentráltabbak Magyarországon, tehát

kormányközeli szereplők egyre nagyobb részét hasítják ki a közbeszerzéseknek.

A másik az egyajánlatos közbeszerzések aránya. Az EU-s támogatásoknál pedig a rendszerbe kódolva van a túlárazottság, a hazai ellenőrzés pedig nem elég hatékony, sok szabálytalanság felett szemet hunynak az illetékesek" - részletezte Martin József Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×