Hegyeshalmon jó pár éve már az önkormányzat a nagyhatár üzemeltetője, és bérbe ad egyes részeket. A nagy átkelő akadálymentesítésére jövő januárra tanulmányterv készül - elbonthatják, helyén pihenőhelyet alakítanak ki. "A tulajdonjog átkerülhet a Magyar Közúthoz, ők pedig eldöntik, maguk üzemeltetik tovább vagy erre szerződést kötnek az önkormányzatunkkal" - mondta a kisalfold.hu-nak Szőke László polgármester.
Ugyanez a sors várhat a kishatárra is, ahol jelenleg az önkormányzat bérli a területet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től, és kiadta a területek egy részét vállalkozóknak, akik benzinkútként, pénzváltóként vagy épp élelmiszerüzletként hasznosítják azt, és vannak, akik reklámfelületként bérlik a falakat.
Vámosszabadiban megakadt a határátkelő épületének hasznosítására kiírt pályázat, mert a vagyonkezelő nem szeretne költeni a rossz állapotban lévő ingatlanra (csak a legszükségesebb karbantartásra). A végleges megoldás Ambrus Gellért polgármester szerint a 14-es út kétsávosítása lehet, ekkor már valószínűleg nem lehet elodázni a bontását.
Rajkán különösen rossz állapotban van a kishatár épülete, egy funkcióját vesztett, szétlopott, szétvert romhalmaz, amit a Nemzeti Vagyonkezelő mégsem bont el. Pozsony pedig a rajta futó út felújítását sürgetné. Kiss Vince polgármester elmondta: jövőre elbonthatják a létesítményt, rekultiválhatják a területet, mert kormányhatározat született arról, hogy átadják azt a Magyar Közútnak.
A rajkai nagyátkelő sorsára az M15-ös autóút sztrádáva bővítése lesz hatással, addig a gazdasági hasznosításáról nem tárgyal a vagyonkezelő. A polgármester közölte: az akadálymentesítés jól halad, akár már decemberben ideglenesen forgalomba helyezhetik ezt a sztrádaszakaszt.
Kópházán az önkormányzat bérli a határátkelő épületét, s továbbadja bérleménybe. „Ott most pénzváltó, dohánybolt és étterem működik” – tudta meg a Kisalföld Grubits Ferenc polgármestertől.