A Magyar Honvédség az elmúlt 25 évben többnyire alulfinanszírozott volt, erre vonatkozóan sokszor és több számsor is megjelent; ezzel a politika nem nagyon dicsekedett, de időről időre elfogyott az eszköz, amit később mindig pótolni, modernizálni kell.
"Most úgy tűnik, hogy van egy szerencsés egybeesés:
van megfelelő ellenségkép, tehát a NATO számára Oroszország viselkedése és az ezzel kapcsolatos kihívások, van pénz, és van egy politikai akarat, belpolitikai is, nemzetközi is, különösen a térségünkben kezdett mindenki nagyon komoly haderőreformba"
- mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában pénteken Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője.
Nehéz- és könnyűfegyverzetről is szó van a beszerzésekről, ezzel kapcsolatban felmerülhet a kérdés: azt szerezzük-e be, amit kell, vagy azt, amit lehet?
Tálas Péter ezzel kapcsolatban elmondta,
minden NATO-tagállam tesz felajánlásokat a szövetség felé; Magyarország azt vállalta, hogy egy nehézdandárt állít ki,
"ez pedig úgy néz ki, hogy van benne nehézfegyverzetű, könnyű fegyverzetű és a legkülönbözőbb egyéb képességek" - fejtegette a szakértő.
"Ezeket a képességeket kell nekünk gyakorlatilag produkálni; a NATO visszatért egy területvédelemhez, így a területvédelemre alkalmas eszközöket akarunk beszerezni" - tette hozzá.
Mint rámutatott, van a NATO-szerződésnek egy úgynevezett 3. cikkelye, amely arról szól, a NATO-tagországoknak a saját erejükből is tudni kell védeni a saját országukat.
"Nagyon kevés közös képessége van a NATO-nak, hadserege nincs is, csak parancsnoksága. A képességüket az országok teszik be a saját haderejük által" - egyértelműsítette Tálas Péter, vagyis Magyarországnak NATO-kötelezettsége egy erős és ütőképes hadsereg létrehozása.