eur:
415.53
usd:
403.63
bux:
79775.14
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Nyitókép: Pixabay

Jöhet az űrerőmű: így látnák el energiával a földi fogyasztókat

Kína 2025 és 2050 között építené ki első naperőművét a világűrben. Fehér Anna Magda arról is kérdezte Zsombok Gábort, a Galileo Webcast szakkommentátorát, hogy hogyan hoznák le az energiát a Földre és mennyire lenne hatékony egy ilyen szerkezet.

A legtöbb terv geoszinkron pályára elhelyezett napelemekkel számol, így ezek naponta 72 percre vannak árnyékban, a nap többi részében az energiatermelés folyamatos – tájékoztatott Zsombok Gábor, hozzátéve: a földinél 44 százalékkal több napsugárzás éri a világűrbe helyezett berendezés.

A megtermelt energiát lézeres vagy mikrohullámú sugárzással juttatnák el a földi vevőegységhez

– mondta a szakkommentátor. Ahhoz, hogy ez hatékonyan és biztonságosan működjön egy négyzetkilométeres négyzetalapú területen egyenletesen elhelyezett antennákra van szükség. Az energiaátvitelből veszteség is származik, így a rendszer hatékonysága nagyjából megfelel majd a földi napelemekéhez, azzal a különbséggel, hogy a világűrben elhelyezett eszköz szinte egész nap rendelkezésre áll.

A szakértő elmondása szerint 2025 és 2050 között fokozatosan növelné az erőmű méretét, így fokozatosan tesztelve működését és környezeti hatásait. Zsombok Gábor kiemelte: Kína jelenleg – a legszennyezőbb módon – szénerőművekkel termeli meg a felhasznált elektromosenergiájan legnagyobb részét. „A városok fulldokolnak a szmogban” – fogalmazott, hozzátéve: éppen ezért egy drágább naperőmű telepítése sem drága annyira, mint a környezeti károk felszámolása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×