eur:
389.48
usd:
359.03
bux:
67906.51
2024. június 2. vasárnap Anita, Kármen
Orbán Viktor miniszterelnök hagyományos évértékelő beszéde után a Várkert Bazárban 2019. február 10-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Elemzők: politikai értelemben sikeres lesz a családvédelmi program

A Nézőpont Csoport vezérigazgatója szerint politikai siker megalapozása lesz a hétpontos családpolitikai akcióterv. A Republikon Intézet stratégiai igazgatója úgy véli, ugyan politikai értelemben sikeres lehet a program, azonban annak tartalmi megítélése és megvalósíthatósága kérdéseket vet fel. Mráz Ágoston Sámuel és Tóth Csaba szerint is az ellenzéki pártokon belüli erőviszonyok szempontjából van tétje a magyarországi EP-választásnak.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezérigazgatója szerint a rezsicsökkentéshez és a migrációs politikához hasonlóan egy politikai siker megalapozása lesz az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett hétpontos családpolitikai akcióterv is. Az elemző úgy véli, a szegénység felszámolásának kérdésében is nemzeti egység lehet, a családpolitika is ebbe a sorba illeszkedik. "Nem csak a saját szavazói, hanem

az ellenzéki tábor jelentős része is azt fogja mondani, hogy ugyan nem szereti a miniszterelnököt, de ebben a politikai intézkedésben egyetért”

– vélekedett.

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint politikai értelemben sikeres lesz a program, amelyben nagy társadalmi támogatottságra számíthat a miniszterelnök. "Más kérdés ennek a tartalmi megítélése és annak a megítélése, hogy vajon azok az alapok, amelyekről ez a csomag szól, ténylegesen jelen vannak-e" – fogalmazott Tóth Csaba, hozzátéve: a magyar népesség csökken, és a fiatalok elvándorlása is azt mutatja, nem sokan gondolják úgy, hogy itt van lehetőség a boldogulásra.

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója úgy látja:

az intézkedések többsége elsősorban a középosztálynak kedvez.

Szerinte a demográfiai problémát nem így kellene megoldani, a kivándorlás megállítása és a fiatalok visszahozása lényegesen gyorsabb eredményt hozna.

A régióban nem csak Magyarországon probléma, hogy az unión belűli életszínvonal-különbségek miatt sokan elhagyják az anyaországukat – vélekedett Mráz Ágoston Sámuel. A vezérigazgató kiemelte Csehországot, ahol azonban az ipar annyira fejlett, hogy az uniós csatlakozás után is „otthon maradt” a lakosság nagy része. "Lengyelországtól kezdve Romániáig mindenhol nagyobb gond a kivándorlás, mint Magyarországon" – tette hozzá a Nézőpont Csoport vezérigazgatója.

Mráz Ágoston Sámuel arról is beszélt, hogy az elmúlt években jelentősen növekedtek a kutatásfejlesztésre fordított források, a többség úgy vélekedik, hogy a gazdasági és a tudományos szféra összekapcsolódásának a hiánya az ország egyik legnagyobb problémája.

Lesz közös ellenzéki lista?

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint nem az a kérdés, hogy lesz-e közös ellenzéki lista, hanem az, hogy mikor, és azt hogyan fogadják a különböző pártok szavazói. Tóth Csaba úgy látja, az önkormányzati választáson van értelme az ellenzéki együttműködésnek. Az intézet felmérése szerint a megyei jogú városokban van esélyük a győzelemre, ha egy ellenzéki jelölt áll szemben a kormánypártival. Attól azonban óva int, hogy a pártok túl sokat beszéljenek az összefogásról, ugyanis

„a választók ellenzéki egységet akarnak, ellenzéki egységről való beszédet meg nem akarnak”.

Azzal a Nézőpont csoport vezérigazgatója is egyetért, hogy az ellenzéki választókat nem érdeklik a megegyezéshez vezető technikai részletek, az elemző szerint erre utal, hogy kevesen vettek részt az ellenzéki főpolgármesteri előválasztáson. Mráz Ágoston Sámuel szerinte legkésőbb 2022-re össze kell állnia a közös ellenzéknek, addig két választáson lehet főpróbát tartani.

Tóth Csaba szerint félrevezető az összes magyar választópolgár számához viszonyítani a főpolgármesteri előválasztáson résztvevők arányát, ami egyébként megfelel a nemzetközi mintáknak. Az elemző úgy látja, hogy a Fidesz nyeri meg a magyarországi EP-választást, mert nem lesz egységes ellenzéki lista. Az ellenzéken belüli erőviszonyok szempontjából fontos lesz a voksolás, kérdés azonban, hogy bejut-e a Momentum, bent tud-e maradni az LMP, és hogyan szerepel az MSZP-Párbeszéd-szövetség.

Mráz Ágoston Sámuel szerint is

az lehet a tétje az EP-választásnak, hogy hogyan alakulnak át az erőviszonyok az ellenzéki pártokon belül.

Úgy látja, hogy a Demokratikus Koalíció és a Momentum érdekelt lehet az önálló indulásban, mert azt remélik, hogy egy relatíve jó szereplés után fontos pozíciót szerezhetnek az ellenzéki összefogásban.

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója ehhez hozzátette, szerinte közelebb van az ellenzék a közös gondolkodáshoz, mint korábban. Tóth Csaba úgy véli, nem kizárható, hogy még az EP-választás előtt – a megyei jogú városok vagy a budapesti kerületek szintjén - valamilyen megállapodásra jutnak az önkormányzati választásokkal összefüggésben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újra Európa trónján a Győr

Újra Európa trónján a Győr

A Győri ETO végig vezetett a német Bietigheim ellen, és magabiztosan, hat góllal nyerte meg a női kézilabda BL budapesti fináléját. Ez a klub hatodik elsősége a sorozatban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.03. hétfő, 18:00
Deutsch Tamás
a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője, a Fidesz-KDNP EP-listavezetője
Az oroszok elfoglalhattak egy új települést, Zelenszkij orosz területekre lőne - Híreink az ukrajnai háborúról vasárnap

Az oroszok elfoglalhattak egy új települést, Zelenszkij orosz területekre lőne - Híreink az ukrajnai háborúról vasárnap

Véleményt mondott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az amerikai elnökválasztással kapcsolatban, szerinte ha Donald Trump nyer, akkor nagy valószínűséggel leállítja Ukrajna támogatását, ezzel viszont vesztes elnök lehet. Az ukrán védelmi minisztérium szerint az orosz csapatveszteség májusban 38 940 főt tett ki, ami a legmagasabb havi adat Oroszország teljes körű inváziójának kezdete óta. Az oroszok mindeközben azt közölték, hogy elfoglalták Umanszke falut az ukrajnai kelet-donyecki területen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×