1916-ban az akkori Fővárosi Közgyűlés adott megbízást Guckler Károly fővárosi erdőmesternek, hogy alakítson ki egy olyan helyet, ahol a főváros környéki emberek ki tudnak kapcsolódni, az erdőben egy jó sétát tudnak tenni. Guckler Károly a Hármashatár-hegy oldalában alakított ki egy olyan ösvényt, amit kényelmesen, jól végig lehetett járni, és közben gyönyörködni az Óbudára nyíló panorámában.
A Pilisi Parkerdő Zrt. az útvonal cetenáriuma alkalmából létesített itt tanösvényt - tudta meg az InfoRádió Mészáros Pétertől, a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs előadójától.
"Új kilátópontokkal gazdagodott az ösvény, két kilátóteraszt létesítettünk, és egy régi, kőből épült kilátópontot is felújítottunk"
- részletezte Mészáros, hozzátéve, a Megyeri-híd, a Kiscelli-kastély és más óbudai létesítmények is megfigyelhetőek a pihenőhelyeken.
Egy új mobilapplikáció segítségével pedig az is kiderül: nemcsak állatokról és növényekről van szó a terület esetében, hanem komoly kultúrtörténeti érdekességekről is.
"Aki eljut a tanösvény feléig, ahol az első kilátóterasszal találkozik, ott vascsövekből kialakított távcső segítségével be tudja azonosítani a nevezetes pontokat, és érdekes információkkal gazdagodhat" - mondta el Mészáros.
Az utat szegélyező információs táblákat QR-kódokkal látták el, ezek segítségével lehet új tudásra szert tenni.
A tanösvény bejárásához mindössze egy "belépő szinttel" kell rendelkezni, ami a "kirándulótudást" illeti. Emelkedés szinte alig van benne, szárazabb időben akár babakocsival is végigjárható. A Szépvölgyi út és a Hármashatár hegy találkozásánál lévő Fenyőgyöngye Étteremtől a kék turistajelzésen egy rövid sétával lehet eljutni a tanösvény kiindulópontjához; 14 állomás van az ösvényen, számos pados és asztalos megállóhellyel.
Az út végén, a Virágos-nyeregnél tűzrakóhelyet is létesítettek.