eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Frankfurt, 2015. október 13. Könyveket rendezget egy eladó a 67. Frankfurti Könyvvásár egyik pavilonjában 2015. október 13-án. Az október 14-én nyíló könyvvásárnak az idén Indonézia a díszvendége. (MTI/EPA/Frank Rumpenhorst)
Nyitókép: MTI/EPA/Frank Rumpenhorst

Új fejezetéhez ért az Alexandra-botrány, bedühödtek a károsult kiadók

Matyi Dezsőék családi vállalkozása egy nyilatkozat szerint egyenesbe jött idén, az összesen 3 milliárd forintnyi mínuszban lévő kiadók viszont felkapták a fejüket erre az információra.

Nyílt levélben kérte számon a könyvkiadó-érdekvédők (MKÉSZ) vezetője, Galambos Ádám Matyi Dezsőt, akinek a nevéhez kötik a kiadókat 3 milliárd forinttal megrövidítő, úgynevezett Alexandra-botrányt. A nyílt levél apropója az volt, hogy Matyinak az Alexandrát vezető lánya videóinterjút adott egy bulvárlapnak, amelyben arról beszél, hogy családi cégük helyzete rendeződött.

Közben a 3 milliárd forint eltűnése miatt évek óta zajlik a nyomozás, ami a mai napig nem került a bíróság elé. A videó után azonban Galambos Ádám azzal a kérdéssel fordult Matyi Dezsőhöz, a bevallottan sikeres év profitjából mikor szándékozik kifizetni a becsapott könyvkiadókat.

A kiadók és terjesztők egyesülete (MKKE) tavaly hatpontos javaslatcsomaggal kereste meg tavaly a kulturális államtitkárságot, ami arra irányult, hogy a kormány álljon jót az átvert kiadók kárjaiért, még úgy is, hogy összege négyszerese annak, amennyivel az állam a hazai könyvkiadást támogatja.

A Zoom.hunak nyilatkozó Galambos sérelmezi, hogy nem halad a bírósági ügy, pedig a tanúként beidézett Matyi Dezső már több személyre is terhelő vallomást tett, és kihallgatták a sértett kiadókat is. Matyi Dezső válaszolt is a levélre, amiben közli, ő is elszenvedője az ügynek, méghozzá a rendszer miatt.

A rendszerre kitérve a Zoom.hu-cikk megjegyzi,

általánosan bevett gyakorlat, hogy a kiadók csak akkor kapnak pénzt a könyvekért, amikor ezeket a boltokban már eladták,

azonban az Alexandra Galambos szerint még így is ügyeskedett.

Matyi Dezső viszont két dolgot állít:

  • az Alexandra hálózatát külső személyek próbálták tönkretenni, a bevételeket jogellenesen megszerezték, és azzal nem hajlandók elszámolni,
  • a fizetésképtelenségért az Alexandrát tönkretevő személyeket terheli a felelősség.

Levelében Matyi nem nevezett meg személyeket, közben viszont Galambos az ügyészségtől kért tájékoztatást, és be is tekinthetett az iratokba. Ebből az derült ki Galambos számára, hogy meg sem hallgatták a nyomozás során a Matyi által említett személyeket, ezért viszont már nem Ibolya Tibor fővárosi főügyészhez, hanem Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 10:51
×
×
×
×