eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Újabb változtatás a túlóratörvényben, visszatért a 400 órás túlmunka lehetősége

Az éves 250 órán felül további 150 óra rendkívüli munkaidőt, "önként vállalt túlmunkát" csak úgy rendelhet el a munkaadó, ha arra írásbeli megállapodást köt a munkavállalóval - tartalmazza az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága által csütörtökön elfogadott módosító indítvány.

Ez egy új lehetőség, a korábbi, "visszavonulót" jelentő változatban, amit a vállalkozásfejlesztési bizottság fogadott el, ez nem szerepelt.

A Munka törvénykönyve szerint most naptári évenként 250 óra rendkívüli munkát rendelhet el a munkáltató, ez maximum 300 órára növelhető a kollektív szerződésben.

Kósa Lajos, Szatmáry Kristóf és Bányai Gábor fideszes képviselők egyéni indítványként benyújtott javaslata a 250 órát emelte volna általánosan 400 órára, és nem szerepelt a szövegből a kollektív szerződéssel kapcsolatos passzus.

A vállalkozásfejlesztési bizottság ezután úgy döntött, hogy maradjon általános szabályként a 250 óra, és csak a kollektív szerződésbe lehessen a mostaninál 100-zal több, 400 óra túlmuna lehetőségét foglalni.

Végül csütörtök este a parlamenti szavazás előtti végső szót kimondó törvényalkotási bizottság úgy döntött, hogy bár alapszabályként megmarad a 250, a kollektív szerződésben pedig a 300 óra lehetősége, de

ettől egyéni megállapodásokkal el lehet térni, és így a túlmunka mennyisége mégiscsak felemelhető 400 órára.

Ezt nevezik "önként vállalt túlmunkának".

  • Új rész is bekerült péntek este a javaslatba: azt is beírnák a munka törvénykönyvébe, hogy a megállapodás munkavállaló általi felmondása nem szolgálhat a munkaviszony munkáltató általi felmondásának alapjául.
  • További szabály, hogy a munkáltató és a munkavállaló által az elrendelhető rendkívüli munkaidő mértékéről kötött megállapodást a munkáltatónak külön nyilván kell tartania.
  • A munkaidőkeret továbbra is az eredeti javaslatban szereplő 36 hónap, vagyis 3 év lesz.

Kósa Lajos az ülésen azt mondta, az vezérelte a törvényjavaslat benyújtásakor, hogy ott, ahol munkaszervezési eszközökkel hatékonyságjavulást lehet elérni, tegyék lehetővé, hogy többletmunkával többet keressenek az emberek, ha akarnak. De ez a rendelkezés a munkaerőpiac csak kis szegmensére, az egyenlőtlen munkaterhelés mellett dolgozókra vonatkozik - mutatott rá.

A munkaidő-szervezéssel és a munkaerő-kölcsönzés minimális kölcsönzési díjával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott indítványról jövő szerdán, december 12-én szavaz az Országgyűlés.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×